63% от българите не искат да се пуши на обществени места 11.06 | 09:00

По–голямата част от обществото е за намаляване на рекламите на тютюневи изделия

От Ивелина Георгиева

63% от българите искат да бъде въведена пълната забрана за пушене на обществени места.

Това сочат актуалните данни на Министерство на здравеопазването. В подкрепа на забраната са се обявили 80% от непушачите, висшистите и българите над 55-годишна възраст.

Разлика няма в мнението на хората според социалния им статус и населените места – град или село, уточняват от здравното министерство.

Само 37% от пушачите подкрепят въвеждането на пълната забрана за пушене на обществени места.

Голяма част от обществото иска да бъдат намалени рекламите на тютюневи изделия. За ограниченията са се обявили 55% от населението, като 41 % от тях са пушачи.

Голяма част от децата у нас живеят в семейства на пушачи. Вредата при тях е двустранна - от една страна те започват от малки да пушат, защото вредният навик се възприема за нещо нормално, щом се прави вкъщи, а от друга страна - цигареният дим ги превръща в пасивни пушачи.

Уврежданията от тютюнопушенето при децата са много по–големи, отколкото при възрастните поради интензивното развитие на клетките в организма.

При момичетата белият дроб се развива до 18 годишна възраст, а при момчетата - до 24 годишна възраст. В тази връзка проучванията сочат, че 85% от българите (предимно мъже) на възраст между 35 и 64 години умират от рак на белия дроб, а причината за болестта е именно тютюнопушенето.

От здравното министерство призовават за пореден път родителите да внимават, ако пушат пред децата си и да се замислят, какъв пример им дават.

Водещи

Най-четени