Eто защо е добре да изпускате парата 29.10 | 16:15
Вижте до какво може да доведе задържането на емоциите
Характерната за британците проява на стоицизъм в стресови ситуации е вредна за здравето, твърдят американски психолози, цитирани от в. "Дейли телеграф".
Авторите на проучването от колежа "Франклин и Маршал" са установили, че макар да е полезно в определени случаи, контролирането на емоциите може да навреди при силно стресови ситуации.
Специалистите обясняват, че демонстрацията на твърдост и потискането на чувства може да доведе до депресия, тъй като пречи на хората да се опитат да подобрят нещата.
Контролът над емоциите е ключът към доброто психологическо здраве, но опитът да се омаловажи негативността в определени ситуации може да е по-скоро вреден, отколкото полезен. Стоическият подход помага на индивида в стресовии ситуации извън неговия контрол.
Когато обаче човек притежава силата да контролира нещата, е вярно обратното, пише БТА.
"Представете си следната ситуация - заболяване на близък. В случая човек не може да контролира нещата и способността да овладее емоциите си е от полза. В друга ситуация - например когато човек има проблеми в службата заради слабо представяне - нещо, което индивидът може да контролира, сдържането на емоциите само може да навреди и да доведе до депресия", обяснява д-р Алисън Трой от изследователския екип.
Откритието отчасти противоречи на предишни изследвания, според които т.нар. "когнитивна преоценка" или поглед към дадена ситуация в различна светлина с цел да се променят съпътстващите я чувства, води до по-благоприятен изход от нея.
Водещи
-
Брутният външен дълг на България е нараснал с 10,3% на годишна база
Това сочат предварителните данни на Българската народна банка
30.12 | 19:38
-
Симеон Матев: Градушките няма да са най-големият ни проблем през 2026 г.
Една война със сигурност влияе на климата, категоричен е климатологът
30.12 | 19:33
-
Борисов: Над 10 млрд. лв. повече вече са в портфейла на държавата в сравнение с миналата година!
Парите вече не изтичат, а влизат в хазната, заяви лидерът на ГЕРБ във видеообръщение във...
30.12 | 19:28
-
Откриха издирвания на Витоша млад мъж
Той е контактен и в състояние, което му позволява да се придвижва
30.12 | 17:15
Най-четени
-
Желязков: С ръст от над 3% на икономиката България е в топ 5 на държавите в ЕС
Той подчерта, че няма друго правителство, преминало през 6 вота на недоверие
30.12 | 11:00
-
Обявиха кога ще се изплащат първите пенсии в евро
30.12 | 12:15
-
Въоръжен грабеж в София, има задържани
За момента откраднатата сума се изчислява на 2000 лв.
30.12 | 10:00