Kак кучето ви пази от диабет 21.08 | 19:15

Домашният любимец помага за ранно предупреждение за усложнения

От Гергана Златкова

Кучетата могат да спасяват човешки животи, действайки като ранна система за предупреждение за милиони хора с диабет, пише в. Daily Express, позовавайки се на резултатите от британско изследване. 

Специалисти от университета на Бристол са доказали за пръв път, че специално обучени кучета откриват с постоянство и точност понижените нива на кръвната захар на стопаните си и с реакциите си могат да ги спасят от потенциално фатален хипогликемичен пристъп. 

Животните използват острото си обоняние, за да долавят промени в химическата композиция на потта или дъха на собствениците им. Кучетата подлежат на обучение да "вдигат тревога" с различни реакции - лай, драскане с лапа, взиране, подскачане, и дори да донасят подръчни устройства за проверка накръвта. 

Пациентите с диабет тип 1 и тези с диабет тип 2, които приемат лекарства за понижение на глюкозата, в това число и инсулин, редовно трябва да проверяват кръвната си захар. 

Превишаването на инсулиновата доза може да доведе до хипогликемия - спадане на кръвната захар под нормалните граници, пише БТА.

Симптомите включват глад, тремори, потене. В по-сериозните случаи хипогликемията засяга концентрацията и речта. Ако човек не успее да възстанови състоянието си със съдържаща захар храна,може да се стигне до кома и смърт. 

Традиционният метод за проверка на нивата на кръвната захар изисква взимане на кръв и проверка на показателите с преносимо устройство. 

"Използваните електронни приспособления имат доста ограничения. Резултатите от настоящото проучване са важни, тъй като показват, че кучетата са способни да действат като системи за ранно предупреждение и освен това допринасят за подобряване като цяло на състоянието на собствениците им - по-добър гликемичен контрол, независимост и качество на живот, както и за намаляване на дългосрочните здравни разходи", казва д-р Никола Руни, ръководител на изследователския екип. 

Настоящото изследване е обхванало 17 специално обучени кучета, прикрепени към пациенти с диабет на възраст между пет и 66 години. Всички изследвани лица са съобщили за позитивни ефекти от присъствието на животните. 

Д-р Руни допълва, че макар вече да е ясно, че кучетата са способни да откриват промени в химическата композиция на потта и дъха на стопаните им, са необходими по-нататъшни тестове, за да се разбере как точно животните изпълняват тази удивителна  задача. 

Водещи