Апел към медиите: Не пишете детайлно за опитите за самоубийства 10.04 | 17:17

Целта не е да се налага цензура, обясняват психиатри и здравни експерти

От Кремена Бедерева

Психиатри от Военномедицинска академия (ВМА) и здравни експерти от Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) апелират медиите да не отразяват детайлно опитите за самоубийство - да не се показват кадри отблизо на жертвите или на техни вещи, да не се описва подробно социалното им положение, да не се споменава начинът и мястото на самоубийствения акт и др.

Експертите участваха в дискусия с представители на различни медии на тема "Суицидност в България - медийно отразяване", информира БТА. Срещата е предизвикана от 7 случая на самозапалване на хора в рамките на месец, от които 5 завършиха с фатален край, а други четирима са обявили, че ще се самозапалят, каза заместник-министърът на здравеопазването Лидия Нейчева.

Апелът на специалистите няма за цел да налага цензура над медиите, увериха те. Широкото, подробно отразяване на самоубийство може да предизвика "ефект на Вертер", предупреди д-р Ирина Георгиева от НЦОЗА.

Вертер е героят на Гьоте, който слага край на живота си заради нещастна любов, като този "пример" е бил последван от много млади мъже и книгата е била забранена, обясни Георгиева.

Силният медиен отзвук на самоубийствата, героизирането на жертвите може рязко да увеличи рискът от нови подобни актове. Д-р Георгиева обърна внимание и на "ефектът на Папагено" - героят на Моцарт, който успява да преодолее желанието да сложи край на живота си, тъй като три момчета му посочват алтернатива.

Ръководство на Световната здравна организация съветва медиите да не публикуват снимки на жертвите, да не се описват специфични подробности относно способа на самоубийството, да не се използват религиозни обяснения за него.

Според Мария Стоянова от Съвета за електронни медии в Швейцария медиите не публикуват мястото на самоубийството, което обикновено е скачане от високи мостове, във Франция се акцентира върху болката, която актът на самоубийство предизвиква у човек.

Обикновено медиите съобщават за трагична смърт и не представят подробности. Психиатрите и здравните специалисти са на мнение, че при подобни случаи медиите трябва да посочват алтернативи, да публикуват адреси и телефонни номера на центрове за помощ.

Предстои обсъждане на Национална програма за суицидни превенции, каза психиатърът Христо Хинков от НЦОЗА.

Водещи

Най-четени