Атанасова: Не оставям бомби и лошо наследство 12.03 | 14:11

Министърът на здравеопазването в оставка отчете дейността си за последната една година

От Елена Кирилова

"Няма да има лошо наследство, след като си тръгна аз. Няма да има бомби, които да гърмят”, заяви министърът на здравеопазването в оставка Десислава Атанасова при представянето на отчета за работата си.

По думите й няма и магическа пръчка, с която да се извършат бързи реформи в системата на здравеопазването, а вместо това трябва да се следва стратегията за сектора, изготвена до момента.

Промени

От началото на 2012 г. досега бяха въведени редица промени в законите, свързани със здравеопазването, на първо място промяната в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина.

"Взехме решение да има нова организация за регистрирането на цените на лекарствата и реимбурсирането”, заяви Атанасова.

Промени има и в Наредбата за цените и реимбурсирането на лекарства, Наредба 10 и Наредба 38, както и 2% намаление на надценките на лекарствата при търговията на едро и дребно.

По думите на Десислава Атанасова през едногодишния й мандат са създадени условия за стартиране на Национален съвет по реимбурсиране, който ще заработи от 1 април тази година. Неговите членове ще бъдат избрани от служебното правителство.

Една от най-важните крачки в управлението на Атанасова се оказа промяната на Закона за здравето и забраната за тютюнопушене на обществени места. Самата тя подчерта, че това е много атакуван закон, но е успех както за правителството на ГЕРБ, така и за целия парламент.

Промените в Закона за здравното осигуряване пък бяха в посока всеки български гражданин да може да получава здравно обслужване във всички държави в Европейския съюз.

Десислава Атанасова се похвали и с успешните работи в посока оборудване на лечебните заведения с нова апаратура и с въвеждането на диагностично свързани групи. По думите й изключително важно е увеличението на заплатите в Спешната помощ, в държавните психиатрични клиники и в центровете по трансфузионна хематология.

Тази година за първи път на общинските болници ще се плаща за дейност при обслужване на спешни случаи, подчерта министърът в оставка. Освен това са създадени условия за максимално облекчаване на условията за специализанти.

"С проект за 16 млн. лева 2700 български лекари ще могат да специализират в специалностите, които са си избрали. 1000 от тях ще получат европейско финансиране”, заяви Атанасова. Други 15 млн. лева пък са отишли за асистирана репродукция.

Изпълнени проекти

По думите на Атанасова те са следните:

"Информирани и здрави” - 4,7 млн. лева са вложени в 6 национални кампании за превенция и ограничаването на вредните навици на населението.

"Спри и се прегледай” - ще се усвоят над 20 млн. лева за уведомяването на определени фокус-групи за необходимостта от прегледи и скрининг на рака на маточната шийка, рака на гърдата и рака на дебелото черво.

"Посока семейство” - насочен към децата от домове, които се прехвърлят в центрове от семеен тип и получават нови социални услуги.

Контрол

Във връзка с проверките за ефективността на управлението на лечебните заведения министърът в оставка поясни, че вече е създадена работна група, която да създаде алгоритъм за работа на система за единно управление и контрол.

За последната година Изпълнителната агенция "Медицински одит” е направила над 500 проверки, 250 от които по жалби на граждани. Съставени са 100 акта за установени нарушения.

От своя страна Изпълнителната агенция по лекарствата е проверила 1004 обекта за търговия на едро и дребно (аптеки и дрогерии). Съставени са 256 наказателни постановления.

Като голямо постижение Десислава Атанасова посочи факта, че на българския пазар не са установени фалшиви лекарства през последната година.

Какво не се случи?

Едно от нещата, за които най-много съжалява министърът в оставка е, че реформата в болничната помощ така и не се е случила. Атанасова обясни, че не се оправдава с факта, че една година не й е стигнала и за тази реформа, но подчерта, че подобни големи промени в здравната система изискват консенсус.

Неуспехите си Атанасова вижда и в промените на ДДС-то върху лекарствата, както и в липсата на решение на проблемите с избора на екип.

Какво предстои?

В средата на тази година трябва да се финализират всички европейски проекти. Освен това трябва да заработи първата в България инсталация за производство на изотопи, която ще се намира във Варна. Подобна инсталация ще има и в София, като вече има разрешително за строеж на площадката в БАН.

Предстои да бъде одобрен проект за финансиране на майчиното здраве, детското здраве, репродуктивните процедури, психичната помощ и ромското включване. Той ще бъде съвместен със Световната здравна организация и цели набавянето на нова апаратура за лечебните заведения у нас.

Ще бъдат продължени и програмите, насочени в борбата със заболявания като СПИН, малария и туберкулоза, както и програмите с национално значение, сред които и свързана с борбата с рака на маточната шийка.

Работата по програмата за силанизиране на детските зъби ще продължи, така че резултатите от нея да бъдат видими, макар и след години, уточни Атанасова.

Министърът на здравеопазването в оставка заяви, че въпреки че не е имало бонуси за администрацията, всички в нея са работили бързо и отзивчиво в името на българските граждани.

"Аз не съм си поставила оценка. Редно е да ме оценят хората, за които съм работила - българското общество”, каза за финал Десислава Атанасова.  

По думите й това, което предстои за самата нея, е да се включи отново в изборите заедно с ГЕРБ.

Водещи

Най-четени