Без паника, ако се тръшнете, докато сте на плажа 04.06 | 22:00

От РЗИ - Бургас гарантират - осигурена е адекватна здравна грижа за туристите по Южното ни Черноморие

От Кремена Бедерева

В разгара на летните отпуски сме. И всеки планува къде да прекара лятната си ваканция. Но същевременно с удоволствието, много често се случва да ни застигнат и болежките, докато сме на плажа.

Драмите около Спешната помощ в София, които през последните дни нашумяха - липсата на линейки и лекари, повдига въпроса и за медицинската помощ по морето. Но спокойно - ако ви се наложи да потърсите лекарска помощ, докато сте отседнали в някои роден курорт, няма да останете не обгрижен.

От РЗИ в Бургас уверяват, че е осигурена адекватна здравна грижа за туристите през сезона по Южното Черноморие.

”За сезона на 2014 година по Южното Черноморие осигуреността с лекарски практики, практики по дентална медицина, лаборатории и лечебни заведения за болнична помощ е гарантирана от сключилите договор с РЗОК лечебни заведения. Това са 155 практики за първична и извънболнична медицинска помощ, 243 практики за специализирана и дентална помощ, 12 диагностични лаборатории и 19 заведения за болнична помощ”, посочи Десислава Събева от Регионалната здравноосигурителна каса в Бургас.

Тя бе категорична, че този брой лекари и здравни заведения са достатъчни да осигурят добро здравеопазване на туристите и да им предоставят качествена услуга. Тя посочи, че здравноосигурените български граждани трябва да знаят, че при необходимост от получаване на медицинска помощ по време на тяхната почивка или екскурзия могат да бъдат прегледани от всеки лекар, сключил договор със Здравната каса срещу представяне на синята здравна книжка и трябва да заплатят само потребителска такса за извършения преглед.

”За гражданите, осигурени в държава-членка на ЕС, Европейското икономическо пространство и Швейцария, които се нуждаят от специална и неотложна медицинска помощ в България могат да получат такава от всеки лекар или договорни партньори на РЗОК при представяне на валидна европейска здравноосигурителна карта или удостоверение за временно заместване на европейската карта. За всяко посещение гражданинът осигурен в ЕС заплаща потребителска такса както българско задължено здравноосигурено лице”, каза Събева.

Българите, които предприемат пътуване в държава от ЕС, е препоръчително да си извади европейска здравноосигурителна карта или удостоверение за временно заместване на тази карта и при необходимост от ползване на спешна или неотложна медицинска помощ ще трябва да се обърне към лечебно заведение, което има сключен договор към съответната Здравноосигурителна каса в дадената държава.

”От 1 юни тази година европейската здравноосигурителна карта може да се използва и на територията на Сърбия”, каза Събева.

Тя допълни, че през лятото предстоят планови проверки от страна на РЗОК-Бургас на всички заведения, с които има сключени договори, като по време на туристическия сезон ще бъде засилен контролът по южното Черноморие.

При установяване случаи, в които задълженията от страна на лечебните заведения, поети при подписването на договора с касата не се спазват, се налагат санкции. На въпрос имало ли е сигнали или случаи на турист от европейска държава, който въпреки че е здравно осигурен да му е отказана медицинска помощ Събева каза, че нямат такава информация.

Дори и гражданинът да не си е извадил европейската здравна карта и да не представя удостоверение, гражданинът може да се свърже с РЗОК и да поиска съдействие за изваждане на такъв документ в държава, в която пребивава.

Водещи