Българите, болни от диабет, са над половин милион 30.10 | 15:48
Тревожно е, че и деца вече страдат от това заболяване

Над половин милион са българите, които страдат от диабет тип 2. Болестта, характерна за лица над 18-годишна възраст, е покосила 577 000 от сънародниците ни. Това заяви ендокринологът от Александровска болница доц. Пламен Попиванов.
Статистиката показва и тревожна тенденция, че и сред децата вече има болни от този тип диабет. Основните причини за това са наднорменото тегло и ниската физическа активност.
Разходите, отделяни за лечение на диабет, са на трето място след тези за сърдечносъдови заболявания и карцином, твърди специалистът.
Необходимо е в България да се разработи и приеме Национална програма за борба с диабета, която да наблегне на профилактиката на заболяването, обучението на болните и др.
"Чрез програмата би могло и да се намалят разходите, отделяни от държавата за лечение", смята лекарят.
В Европа диабетиците са 55 милиона. 15 пъти нараства рискът от инфаркт, инсулт, бъбречна недостатъчност, карцином и слепота сред болните, страдащи от диабет, допълва БТА.
Разходка от 30 минути на ден намалява риска от заболяване до 40%. Симптомите на диабет тип 2 са наднормено тегло, чувство на глад между основните хранения, силна жажда, висока стойност на захар в кръвта, сутрин измерена на гладно, а на диабет тип 1 - рязко отслабване, липса на апетит и жажда.
На 14 ноември по повод Световния ден за борба с диабета ще бъде организирана информационна кампания "Открито за диабета" в София, Варна и Пловдив. Тя се организира от Българска асоциация "Диабет" и Националната асоциация на децата с диабет.
Водещи
-
Най-скъпо плажуване предлага курортът Свети Влас
В курорта "Свети Свети Константин и Елена" стандартната цена за чадър е 10 лева, а за шезлонг...
25.06 | 12:30
-
НАП, КЗК и КЗП представят резултатите от проверките на цените 2
"Това си е чиста спекула"
25.06 | 11:15
-
С настъпването на горещите летни дни, е важно да се предпазим от топлинен удар
С настъпването на горещите летни дни, е важно да се предпазим от топлинен удар, който може да...
25.06 | 12:00
-
Борисов за доклада за РСМ: Ако бях премиер, това нямаше да се случи. Как ще тръгне Орбан срещу мен?
"Когато външният министър на Унгария беше тук, говорих с него (бел. от ред. - по темата за...
25.06 | 11:45
Най-четени
-
Сергей Станишев: След 18 години в ЕС много българи вече са видели и меда, и жилото
Той коментира още, че страховете винаги са мощен инструмент за въздействие и за печелене също...
25.06 | 10:45
-
АПИ троши над 18 милиона лева за камери, които дублират тол системата 4
Умишлено несертифициране
25.06 | 10:14
-
НАП, КЗК и КЗП представят резултатите от проверките на цените 2
"Това си е чиста спекула"
25.06 | 11:15
-
Шефът на НСИ: Спекулата е единствената опасност за инфлацията у нас преди еврозоната
Изкуственият интелект и статистиката
25.06 | 08:45