Вече без PCR-тестове за прекаралите 2-седмична карантина 08.10 | 13:30
На 24-о място по заболеваемост и на 7-о място по смъртност сме в Европа, каза доц. Кунчев
Отпада и тестването с PCR след 14-дневната карантина на някои от пациентите с COVID-19. Това обяви министърът на здравеопазването Костадин Ангелов, цитиран от БГНЕС. Той обясни, че причината за въвеждане на новото правило е, че две седмици след заразяването, дори вирусът още да циркулира в тялото на човека, товарът му не е достатъчно голям и това изключвало опасността болният да зарази други хора около себе си.
Директорът на РЗИ-София д-р Данчо Пенчев поясни, че PCR тестове след карантината ще продължат да се правят на хора със симптоми и придружаващи заболявания.
"Направили сме проучвания в столичното РЗИ, които сочат, че към 10-12 ден положителните лица сред карантинираните са един малък процент и до 14-15 дни стават отрицателни. С края на тестването с PCR на всички се съхранява капацитетът на инспекцията да се включи в други дейности, да подпомогне други активности в посока обезпечаването на самата работа”, допълни д-р Пенчев.
Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев каза, че една от следващите мерки, които експертите предстои да обсъждат, е намаляването на срока на карантината от 14 на 10 дни.
"Има страни, в които тя вече е 10 дни и други, в които е 7”, каза доц. Кунчев.
Той цитира и данни на Европейския център по контрол на заболяванията, според които България е на 24-о място по заболеваемост и на 7-о място по смъртност от COVID-19 в Европа. У нас от COVID-19 се разболяват 43-ма на 100 000 души население. Смъртността е 1,9 на 100 000.
На Балканите сме още по-напред в класацията по заболеваемост – на пето място. По-тежко е положението в Румъния, Република Северна Македония, Босна и Херцеговина и Албания. Страната ни заема четвъртата позиция по смъртност на полуострова след Босна и Херцеговина, Македония и Румъния.
"Заболеваемостта у нас е със средния за Европа ръст. България все още е в зоната с най-светлия оранжев цвят. Оформя се обаче една група от около 10 страни, в които ситуацията е доста тежка”, посочи още доц. Кунчев.
Той обяви още, че три пъти повече направлeния ще могат да издават четири специалисти докато и общопрактикуващите лекари започнат да издават направления за PCR тест. По думите на здравния министър това се очаква да стане в идните дни, като се надява днес да бъде внесено предложението на анекса и да се събере Надзорния съвет на Касата.
На въпрос на БГНЕС дали общопрактикуващите лекари ще се считат за работещи на първа линия заради назначаването на PCR тест, министър Ангелов каза, че това не се налага, но от днес ще започне снабдяването им с лични предпазни средства, които включват и специални костюми.
Най-четени
-
Кирил Петков обяви, че цялата коалиция ПП-ДБ ще бъдат опозиция на евентуалния бъдещ кабинет
"Да видим какво ще направят с гласуването за Сарафов и дали ще го оставят временно изпълняващ...
15.01 | 09:59
-
Държавният глава връчва първия проучвателен мандат месец след проведените консултации с парламентарните групи
Атанас Зафиров - номиниран за вицепремиер
15.01 | 08:30
-
Промените в Закона за съдебната власт влизат на второ четене в пленарната зала според проектопрограмата за седмицата на Народното събрание
Предвиден е и редовният парламентарен контрол.
15.01 | 08:52
-
Главчев: Редовно правителство може да сложи край на политическата криза
Той открои като успешно изпълнени задачи на служебното правителство - пълноправното членство...
15.01 | 12:15