Връщането на пациенти не било в интерес на болниците 04.09 | 09:12
Предвидени са механизми, с които да се компенсира увеличението на обема на пациенти
Целта на новата методика на НЗОК е да въведе ясни регламенти при формиране на бюджетите на болниците за следващата година при минимално участие на НЗОК. Това обясни директорът на НЗОК д-р Пламен Цеков в ефира на bTV.
Методиката се отнася за дейността на мениджърите на болниците и живота на пациентите няма да бъде застрашен по никакъв начин. "Предвидили сме механизми, с които да се компенсира увеличението на обема на пациенти. За миналата година процентът на увеличение е бил 2,33, а ние сме заложили сега 3%, тоест повече сме заложили за всеки случай", уточни още шефът на Здравната каса.
За всяка една област ще бъде посочен обемът дейност, който може да се реализира, независимо къде са лекувани пациентите. Има механизъм един мениджър да поиска увеличаване на обема на пациентите, преди да бъдат изчерпани бройките на пациентите за дадената болница. Когато се стигне, например до 70% от обема за месеца пациенти, мениджърът ще може да сигнализира до НЗОК и да каже колко случая му трябват за отпускане.
Връщането на пациентите не е в интерес на болниците, смята Пламен Цеков. "Далеч, преди да се изчерпи лимитът, сме заложили да се обърне мениджърът към касата. До момента НЗОК нямаше поглед какво се случва в лечебните заведения в доболничната помощ".
"Ние искаме отчитането на пациентите да става онлайн, за да можем да следим работата", заяви директорът на Здравната каса. "Никъде не сме описали, че 70% от пациентите трябва да бъдат планови. Празни легла в болниците няма да има, но болници, които не работят по спешност, за тях трябва да вземем решение какво ще правим с тези болници, дали имат право да работят с НЗОК. Няма право да ви откажат прием в болница. Когато отиваш като спешен пациент, след като болницата е получила разрешение за дейност, тя не може да откаже на спешен пациент. Спешен пациент е този, който прецени лекарят. Лекарят преценява кой е спешен и кой не е", уточни Цеков.
Близо 40% от българите намаляват разходите си за лекарства заради липсата на средства. Това сочи социологическо проучване, направено преди дни. Често хората се оплакват, че трябва да доплащат медикаменти, за които доскоро Здравната каса е покривала цялата цена.
Шефът на НЗОК Пламен Цеков потвърди, че такива случаи не са малко, тъй като на пазара излизат всеки месец все по-евтини алтернативи на дадени лекарства, а Здравната каса поема най-евтиният продукт. Ако даден пациент държи да си продължи лечението със стария медикамент, той трябва да доплати разликата.
"Така е, защото със средствата, с които разполагаме, се опитваме да обхванем максимален брой пациенти. Гарантирано е, че новото по-евтино лекарство е със същите показатели, така че не би трябвало да има странични ефекти”, допълни Цеков.
Той засегна и темата с лекарствата за онкоболните и тяхното лечение, като подчерта, че този тип болни са приоритетни в България.
"От 2 години нямаме отказ на лечение на онкоболни, нямаме лимит на лекарствата. Може да има забавяне на химиотерапията, но тя е планово лечение”, заяви директорът на касата и изтъкна, че 29-те евро на година за онкоболните, които отделя страната ни на фона на други държави като Франция, където тези пари са 200 евро, са пропорционални на Брутния ни вътрешен продукт.
Водещи
-
Плашещо пророчество за 2025 в наш „Вечен календар“ от 1860 година
Тайнственото писание се пази до границата ни със Сърбия
01.01 | 18:00
-
За здраве: Смели варненци посрещнаха утрото на 1 януари в студената море (СНИМКА)
Температурата на морската вода е 8-9 градуса
01.01 | 17:40
-
Киселова: Новата година идва с наследени проблеми
01.01 | 17:00
Най-четени
-
Днес е Васильовден: Сурвакари гонят злите сили
Вижте какво се прави и кой празнува Имен ден
01.01 | 10:00
-
Честита Нова година!
01.01 | 00:01
-
Патриарх Даниил: През 2025 да се помирим с Бога
01.01 | 12:20