Всеки втори българин прекалява със захарта 17.03 | 11:56

Това сочат данни от анализ на НЦОЗА за здравословния начин на живот на българите

От Кремена Бедерева

Всеки втори българин злоупотребява с консумацията на продукти и напитки, съдържащи захар и така вреди на собственото си здраве. Това сочат данни от анализ на НЦОЗА за здравословния начин на живот на българите.

Годишно българинът консумира по 36 кг захар, докато преди близо век употребата на този продукт у нас се е свеждала едва до 2 кг на година. По препоръки на експерти от Световната здравна организация (СЗО) - здравословната дневна консумация на захар трябва да бъде едва 10 на сто (и дори по-ниска) от общия процент на ежедневно набавяните калории. Световната организация стартира до края на март кампания за обществени консултации за ограничаването на употребата на захар.

Според анализа на НЦОЗА почти всеки втори българин консумира по няколко пъти седмично захар, сладкиши, шоколад, кекс, бисквити, вафли, както и безалкохолни напитки, съдържащи захар. Близо 80 на сто от българите консумират всекидневно между 1 или 4 чаши кафе, придружена с по 1-2 лъжички захар.

Много по-малко от българите предпочитат чай - около 30 на сто, но отново с консумация на 1-2 лъжички захар. Прекалената употреба на захар от българите е съпроводена и от липсата на някои основни навици за здравословен живот: диета по собствено желание спазват едва 15 на сто от мъжете и 25 на сто от жените у нас.

Освен това около 50 на сто от българските мъже и 45 на сто от жените - прекарват в седнало положение близо 5 часа дневно. Рядко или никога не са спортували съзнателно около 80 на сто от мъжете и 30 на сто от жените у нас. По тази причина почти всеки втори мъж и всяка трета жена у нас страдат от наднормено тегло.

Защо наричат захарта "бялата смърт"?

Захарта придава приятно чувство за сладост при хранене, поради което продуктите, съдържащи захар са много често предпочитани в менюто. Бялата рафинирана захар, която толкова често използваме всекидневно обаче е източник само на празни калории и не доставя на организма други полезни хранителни вещества като витамини, минерали и растителни влакнини, коментират експерти.

Захарта осигурява най-бързо енергия на организма както при физически, така и при умствен труд. Редица продукти обаче съдържат повече калории отколкото захарта, но тя се усвоява най-бързо и лесно от организма и много често се преработва и натрупва под формата на ненужни мазнини. Медът, петмезът, мармаладите са носители на витамини, микроелементи, органични киселини и други полезни съставки, докато захарта доставя само празна енергия.

Ето защо медиците обичат да казват, че бялата рафинирана захар носи повече горчивини за хората, пристрастени към нейния прием. Прекомерната или честа употреба на захар, захарни или сладкарски изделия води още до свръх прием на енергия, наднормено тегло и затлъстяване, които увеличават риска от високо кръвно налягане, сърдечно-съдови заболявания, диабет тип-2, зъбни кариеси и още куп заболявания.

Смята се също, че прекалената употреба на захар е основна причина за появата на рак, тъй като раковите клетки основно се хранят с глюкоза. Много са препоръките към хората, злоупотребяващи с приема на бяла захар и те основно се фокусират в две посоки: тотално ограничаване приема на захар и нейното заместване с други продукти - мед, медни продукти, кафява захар, подсладители.

Най-ефективен начин обаче си остава включване във всекидневното меню на плодове и зеленчуци.

СЗО препоръчва - 400 грама плодове вместо захар

В глобалната кампания на СЗО за ограничаване на приема на бяла рафинирана захар, която продължава до края на месец март, има няколко препоръки. Вместо досегашната норма от 10 на сто захар от общото количество ежедневно приемани калории - експертите съветват тя да бъде намалена до 5 на сто, като се има предвид прекомерната употреба на захар в световен мащаб и вредните последици от това.

Препоръчителната норма от захар за един възрастен човек са около 60 грама на ден, съветват от СЗО. Това количество захар се съдържа в около 5-6 бисквити или 50 грама шоколад. В същото време това количество захар може да бъде набавено от портокалов сок (една чаша сок съдържа 20 грама захар) или ябълки (в една ябълка има около 10 грама захар).

В други често употребявани от хората храни като моркови, лук, картофи - наличието на захар е наполовина (по 5 грама в един морков, картоф или глава лук). Заместването на няколко лъжички захар дневно за организма с 400 грама плодове може да спаси около 1,7 милиона души по света от вредните последици от приема на "бялата смърт", отчитат от СЗО.

Експертите на СЗО са изчислили, че липсата на плодове и зеленчуци в менюто ни - са причина за около 85 на сто от сърдечно-съдовите заболявания, както и на 15 на сто от раковите заболявания в световен мащаб. По други данни на СЗО - ниското ниво на прием на плодове и зеленчуци е причина за около 30 на сто от случаите на исхемична болест на сърцето и на 10 на сто от случаите на инсулт по света.

СЗО препоръчва на национално ниво да бъдат изработени програми и ръководства, с които да се постигне ограмотяване на населението за вредите за здравето от прекомерната употреба на захар, като сериозно се навлезе в училищата и се повлияе върху храненето на децата и ограничаването на продуктите съдържащи захар в менюто им.

Водещи

Най-четени