Д-р Христиана Бацелова: Хиляди българи са носители на смъртоносна бактерия без да знаят 28.03 | 14:30
Рискови групи и липсваща превенция

Хиляди деца и младежи остават незащитени от потенциално смъртоносна бактериална инфекция поради липсата на ключова ваксина на българския пазар. Това стана ясно след като 11-месечно бебе почина от менингококова инфекция в София, а две други деца - 13-годишно и 2-месечно, се борят с тежки форми на заболяването в столицата и Пловдив.
Епидемиологът д-р Христиана Бацелова алармира в ефира на Bulgaria ON AIR за сериозния риск и липсата на превенция: "Менингококовата инфекция е остро инфекциозно заболяване, което се предава по въздушно-капков механизъм. Един сериозен епидемиологичен проблем с този причинител е, че е характерен т.нар. "айсбергов феномен" - имаме малко хора, които боледуват и имат изявена симптоматика, но се счита, че на един заразен се падат 1800 здрави заразоносители."
Според специалиста, в големите градове на България носителите на менингококовата бактерия могат да достигнат до 50 000 души, което създава постоянен резервоар на инфекцията и риск за най-уязвимите групи.
Смъртоносна инфекция с множество форми
Д-р Бацелова обясни различните форми на заболяването - от по-леките като назофарингит до животозастрашаващите като сепсис, менингит и менингоенцефалит.
При локализираните форми симптомите включват болки в гърлото, сухота, суха кашлица, отпадналост и главоболие. При по-тежките форми като менингококовия менингит се наблюдава остро начало с много висока температура от 40-41 градуса, силно главоболие, обхващащо цялата глава, и внезапно повръщане както при деца, така и при възрастни.
Особено опасен е менингококовият сепсис, който започва с висока температура и отпадналост, а след 5-6 часа се появява характерен обрив.
"Това е коварен причинител, който може да доведе до тежки усложнения и фатален край. Инфекцията прогресира бързо и за кратко време се стига до усложнения, които са несъвместими с живота", подчерта епидемиологът.
Рискови групи и липсваща превенция
Най-застрашени от тежко протичане на менингококовата инфекция са децата между 1 и 3-годишна възраст, учениците в първи и втори клас, младите възрастни и хората над 65 години.
Специалистът категорично съветва родителите да не прилагат самолечение при подозрение за инфекция, а веднага да потърсят медицинска помощ.
"Има две ваксини, които са необходими за изграждане на максимално широк имунитет. В България е налична само една от тези две ваксини - тази, която е срещу група "Б". Най-често именно от тази група са причинени менингококите инфекции, но такава ваксина няма", посочи д-р Бацелова.
Поредна здравна неравнопоставеност за българите
Според д-р Бацелова, липсата на достъп до ключовата ваксина срещу най-разпространения тип менингококова инфекция поставя българските граждани в позиция на неравнопоставеност.
"Това за пореден път поставя България и гражданите в един неравен достъп до препоръчителни ваксини. Трябва да се пътува до Гърция, Турция, Румъния. Има много хора, които искат да се ваксинират", коментира епидемиологът.
Спeциалистът увери, че и двете ваксини срещу менингококовата инфекция са безопасни и не изискват реваксинация, което ги прави особено ценни за изграждането на траен имунитет.
Водещи
-
Зафиров: Ако нямаше Ден на победата, нямаше да има Ден на Европа
Вицепремиерът каза, че отлагането на либерализацията на пазара на тока ще бъде за срок от...
08.05 | 20:40
-
Каримански: За първото тримесечие приходите в бюджета са 20% по-малко от заложените
Те не могат да се наваксат, приходната част по бюджета на страната не се изпълнява спрямо...
08.05 | 20:20
Най-четени
-
Мецола заплаши да съди Фон дер Лайен
Причината - планът за заеми от 150 млрд. евро за оръжие
08.05 | 17:00
-
Нинова: Стига привилегии! Аман от лицемерие
08.05 | 13:59
-
Военнослужещи от Индия и Пакистан са разменили огън с артилерийски оръдия и автомати през изминалата нощ
Напрежението между Индия и Пакистан в региона Кашмир избухна след убийството на 26 туристи на...
08.05 | 10:16