Да не можеш да усещаш аромата на рози? 17.08 | 12:16
Аносмията или какво е да нямаш обоняние и да не усещаш миризмите
Може би, много пъти сте изпадали в ситуация да усетите някаква миризма, приятна или неприятна. Но има хора, за които това чувство - за мирис е напълно непознато.
Аносмията или загубата на обоняние е рядко срещано състояние. Тези хора нямат абсолютно никакво чувство за миризми. Те не могат да усетят парфюма, който са си купили, като изборът на аромат за тях се оказва истинска загадка.
Смята се, че 200 000 британци страдат от аносмия, пише Daily mail. Английският поет Уилям Уърдсуърт, певецът Майкъл Хътчинс от INXS или актьорът Бил Пулман също не могат да усетят аромата на рози, например.
Според проф. Тим Джейкъб, от Университета в Кардиф, точният брой на хората, без чувство за обоняние е неточен, тъй като по-голямата част от тях се справят сами с проблема и никога не споменават за него. Много е вероятно те дори да не осъзнават, че имат такъв проблем до юношеските си години.
Проф. Джейкъб обяснява, че аносмията може да бъде предизвикана от вирусни възпаление на горните дихателни пътища. Способността ни да миришем е генерирана от рецептори на нервните клетки в горната част на носа - те изпращат сигнали чрез обонятелните нерви в мозъка.
При болните от аносмия, обонятелните нерви са повредени или умират - хората, родени с аносмия могат дори да нямат тези нерви изобщо. Тази форма на заболяването е генетично, въпреки че тя може да бъде пропусната в поколенията.
Хората, които са се разболени обаче впоследствие, бъркат различните миризми, тъй като мозъкът им вече има заложени отделните миризми.
"Липсва ми памет за миризмите, както и възможността да асоциирам различните миризми с конкретно лице. Преди всичко ми липсва вълнението от вдишването на непознат аромат", разказва страдащият от аносмия банкер Бен Колеграв.
Според професор Джейкъб, 17 на сто от хората, които страдат от аносмия впоследствие страдат и от клинична депресия, заради липсата на сетивен опит към храната.
Моли Бирнбаум, на 20 г., е бил главен готвач, когато след травма на главата, вследствие на пътно транспортно произшествие, загубва чувството си за обоняние. "Храната ми отнеме страстта", разказва Бирнбаум, сега писател, написал книгата "Сезон на вкуса".
"Страхувам се от яденето – ароматът на чесън или пък печено месо – това са просто хранителни продукти за мен. Ръководи ме само визуалната представа за тях".
Според изследователите аносмията, освен че намалява способността за мирис, може да бъде ранен признак на Паркинсон. "Някои от основните дегенерации на мозъка, наблюдавани в Паркинсон, се разглеждат на първо място в обонятелния център, където се срещат обонятелните нерви," обяснява проф. Джейкъб.
Аносмията също е свързано и със загуба на либидото, въпреки че отново не е ясно защо.
Водещи
-
Бедствия, инциденти, световни конфликти: Иде ретрограден Марс!
Месеците януари и февруари ще са много трудни и размирни както у нас, така и в световен...
02.12 | 21:00
-
Бъчварова: Има три непреодолими препятствия пред партиите
По думите ѝ независимо, че парламентът е „много раздробен“, възможностите за партньори на ГЕРБ...
02.12 | 20:45
-
Бащата на Емануела Горсова изчезнал с 360 бона от парите за лечението й
За това алармира актьорът Владислав Карамфилов, който години наред помага на семейството
02.12 | 20:15
Най-четени
-
Кунчев: Всяка година повишаваме броя на закупените противогрипни ваксини
По думите му 480 000 души са си поставили противогрипна ваксина.
02.12 | 09:13
-
133-тата годишнина от създаването на Военномедицинска академия
На тържественото събрание днес ще присъства също началникът на отбраната адмирал Емил...
02.12 | 09:15
-
Главчев: Това, което се случва в парламента вече не е смешно, служебното правителство ще продължи да работи докато трябва
Пред медиите той определи като „странно“ председателят на НС да бъде третиран като потенциален...
02.12 | 10:15
-
Наши изявени политически анализатори посочиха важната схема, свързана с напрежението в страната
Проблемът с главния прокурор е друг важен въпрос. Как ще се постигне съгласие в един разцепен...
02.12 | 12:45