Доказано: Безсънието лекува депресията 25.09 | 13:14
Прилага се обаче контролирано и не за всички пациенти

Лишаването от сън, прилагано в контролирани условия, бързо намалява симптомите на депресия при около половината от пациентите с тази диагноза. Това показва първият мета-анализ по темата за почти 30 години, пише в прессъобщение Университетът на Пенсилвания, цитирано от OFFNews.
Частичното лишаване от сън (сън в продължение на три до четири часа, последвано от принудително бодърстване за 20-21 часа) е също толкова ефективно, колкото тоталното лишаване от сън (лишаване от сън в продължение на 36 часа), без съществено влияние на медикаментите върху тези резултати.
Учените от Университета на Пенсилвания, извършили изследването, обаче не препоръчват този метод за всички пациенти. Въпреки че депривацията (лишаването от сън) може да доведе до клинично подобрение на симптомите на депресия в рамките на 24 часа антидепресантите си остават обичайното лечение на депресия.
Депривацията се практикува от 1966 г. насам. Предишни изследвания са показали бързи ефекти на снижаване на стреса от лишаването от сън при около 40-60% от случаите, но този процент на отговор не е бил анализиран от 1990 г. насам, въпреки че през този период има повече от 75 проучвания по този въпрос.
Екипът преглежда повече от 2000 проучвания, извършени в продължение на 36 години, за да определи доколко отговорът може да е повлиян от вида (тотална или частична депривация) и времето на лишаването от сън (по-рано или по-късно лишаване от сън), клиничната извадка (наличие на депресивни или манийни епизоди или комбинация от двете), прием на лекарства, както и възрастта и пола на извадката. Те изследват как отговорът на депривацията може да се различава в отделните изследвания според това как се определя "отговора" във всяко проучване.
"Проучванията, включени в нашия анализ, показват, че лишаването от сън има ефект за много популации", разказва водещият автор д-р Илейн Боланд. "Независимо от това как се измерва количествено отговора, как е била приложена депривацията или вида на депресия, ние открихме почти еквивалентна степен на отговор".
Но в крайна сметка, точно как лишаването от сън засяга мозъка, остава неясно. Учените планират да проведат допълнителни проучвания по този въпрос и да определят механизма на този метод.
Резултатите са публикувани в Journal of Clinical Psychiatry.
Водещи
-
Израелските военни сили значително разшириха контрола си в ивицата Газа
Противоречиви гледни точки
07.04 | 17:59
-
Почина още един от пострадалите при пожара в Кочани
Трагичната новина беше обявена от македонския министър на здравеопазването Арбен Таравари.
07.04 | 17:45
-
За пръв път в историята на медицината, мъжка контрацепция без хормони навлиза в етап на сериозни клинични проучвания
Други проекти за мъжка контрацепция
07.04 | 17:30
-
Сняг затрупа щъркеловите гнезда в село Белозем
По думите му щъркеловите семейства не са обезпокоени сериозно от снежната обстановка и...
07.04 | 17:15
Най-четени
-
15 737 са чуждестранните студенти, които учат у нас през 2024 г.
През 2024 г. почти 9 000 чуждестранни студенти идват от страни извън Европейския съюз, а почти...
07.04 | 10:45
-
Отиде си още една знакова фигура от театъра
Днес своя път нагоре е поел актьорът Пламен Сираков. Тъжната вест съобщиха от Съюза на...
07.04 | 15:30
-
Росен Желязков: Достойните българи не търсят награда, но на тях се дължи признание
„Да си достоен, означава да си уважаван от останалите", подчерта Желязков в своето приветствие...
07.04 | 13:45