За вредите от микровълновата печка 31.01 | 11:30
Всички сме чували за тях, но е възможно някои твърдения да са малко преекспонирани
Микровълновите печки са вредни. В това са убедени и хората, които категорично избягват да ги използват, и тези, които са отредили на този уред почетно място в кухнята си. Вторите някак са приели, че вероятно рискът не е чак толкова голям, но все пак имат едно наум.
Откъде тръгва истерията по въпроса?
Всичко започва в края на 80-те години на миналия век, когато швейцарският химик с вегетариански убеждения Ханс Хертел отсяда в един хотел със седмина души, споделящи неговите интереси. Там те се отдават на консумация на зеленчуци и мляко, сготвени в микровълнова фурна, но и по други начини.
Хертел изпълзява от хотела два месеца по-късно и обявява, че обработени по този начин, хранителните продукти предизвикват промени в кръвта, "свидетелстващи за началните фази на патологичен процес, подобен на рак", пише FitWell.bg. Странният експеримент не доказва каквото и да било и на всичкото отгоре не е повтарян от други изследователи, не е рецензиран и публикуван в научен журнал.
Случаят бързо бива забравен (както и самият Хертел), поне докато през 1996 г. един американец на име Уилям Коп не написва статия, в която твърди, че по време на Студената война руснаците са доказали вредите от микровълновите фурни. Той казва, че консумиращите храни, подложени на микровълново лъчение, "са статистически по-предразположени към рак на стомаха и червата, дегенерация на периферните тъкани и нарушени функции на храносмилателната и отделителна системи." Въпросното изследване също не е публикувано, а институтът, където е проведено то, вече не съществува. Самият Коп сменя името си и изчезва, тъй като е обсебен от идеята, че производителите на електроуреди го преследват.
Това, което микровълновите фурни правят, е излъчване на електромагнитни вълни. Последните проникват в молекулите на водата, мазнините, захарите и някои други субстанции и повишават температурата им посредством процес, известен като диелектрично нагряване. На прост език, става дума за скоростно въртене на споменатите молекули в опит да се съобразят с непрекъснато променящото се електрично поле на микровълните. Въртенето кара молекулите да се трият помежду си и в крайна сметка ги загрява до степен на готвене. Само по себе си това не води нито до преподреждане, нито до формиране на канцерогени, нито до намаляване на хранителната стойност, поне не и в по-голяма степен от конвенционалната термична обработка.
Всяко готвене може да бъде потенциален причинител на рак, ако имаме склонност системно да прегаряме храната си. В този смисъл, вредни са и всички форми на пушек, които постъпват в тялото ни, независимо дали става дума за тютюн, марихуана, ароматни пръчици или пушени продукти.
Освен това всяка топлинна обработка може да намали съдържанието на полезни съставки в храната, без значение дали се случва под въздействието на микровълни. Колкото по-продължително е готвенето и колкото по-висока е температурата, толкова по-вероятно е това да се случи. Много зависи и дали продуктите са потопени във вода, която има свойството да извлича водноразтворимите витамини.
Тук няма как да не споменем риска от радиация вследствие от прекомерно излагане на микровълново лъчение. Такъв съществува, но в повечето случаи е незначителен, предвид факта, че микровълните губят интензитет много бързо при разсейването си на разстояние. Може би има защо да се притеснявате, ако целодневно сте заобиколени от подобно лъчение (работите в заведение), имате навика да се взирате в прозорчето, докато чакате храната си да се сготви или пък сте горд собственик на много стара микровълнова. Във всички останали случаи нямате основания за тревога, стига да използвате безопасните за целта съдове и опаковки.
Препоръчваме ви и други интересни материали по темата Здраве във FitWell.bg:
Моят дом е моето здраве – с интересни идеи за кухнята, спалнята и банята
За съня с любов – за пълноценната почивка нощем дори и през зимата
Водещи
-
БАН: Метапневмовирусът може да предизвика пъстра палитра от симптоми
"За малките деца може да предизвика сериозно заболяване като бронхиолит, пневмония, възпаление...
10.01 | 17:40
-
Има недостиг на военни в българската армия
„Особено тревожно е положението при младшите офицери, защото има недостиг на желаещи да учат и...
10.01 | 17:00
-
БСП: Наддяваме се другата седмица България да има редовно правителство
Атанас Зафиров каза, че се опитват да сформират работещо мнозинство по приоритети, по...
10.01 | 16:45
-
Как минималната работна заплата може да служи като база за определяне на началните основни заплати
Добре е да се обърне внимание и на съотношението между понятията "минимална работна заплата“ и...
10.01 | 16:30
Най-четени
-
Асен Василев: ДБ нямат мандат да преговарят от името на ПП
„Докато не видим как ще изглежда коалиционното споразумение, не можем да го коментираме. Ако...
10.01 | 09:59
-
Лидерът на "Движение 21" разкри подробности за преговорите между ГЕРБ, БСП и ИТН
"Кабинетът е готов, вариантът е почти финализиран"
10.01 | 15:30
-
Над половин тон контрабанден алкохол удариха в Ботевград
В различни стаи на къщата били открити 78 пластмасови туби и бутилки, съдържащи общо около 530...
10.01 | 10:15
-
Парламентът изслушва Главчев и трима министри
Това са служебните министри Атанас Илков, Атанас Запрянов, Мария Павлова, Галя Кондева, Петър...
10.01 | 09:45