За хроничната умора почивката може да не е достатъчна 19.02 | 12:21
Проучване препоръчва упражнения и поведенческа терапия

Най-голямото проучване досега за лечението на синдрома на хроничната умора даде неочаквани резултати - почивката не е достатъчна, трябва да се правят упражнения, предаде агенция АП.
През последните няколко години групи от пациенти предлагат стратегия, която се състои в намаляване на забързаното темпо на живот. Изследването обаче показва, че това не е достатъчно и не помага.
Научната работа, публикувана в медицинския журнал Lancet, съветва страдащите от хронична умора да правят повече упражнения, защото по този начин могат да се възстановят и хора в критично състояние.
Експерт по хроничната умора, част от екипа на проучването, съветва хората да разберат, че синдромът се лекува и той не е нещо, което хората могат да имат за цял живот.
Статистически данни сочат, че 2% от световното население страда от хронична умора. Тя се характеризира с продължителна умора, болки в мускулите, безсъние и проблеми със запаметяването. Причината за появяването ѝ все още е неизвестна, макар че се знае, че може да се отключи и след определени вирусни инфекции.
В изследването учените разглеждат ефективните методи за лечение. Един от тях е когнитивната поведенческа терапия. Тя помага за отстраняването на нежеланите и нездравословни поведения, които водят човек до психични разстройства и неприятни изживявания.
Този вид терапия се използва, ако човек има някакъв страх, например страх от вируси и разболяване, и това го кара да си мие тялото непрекъснато, да почиства около себе си и т.н.
Други методи, които оказват положителен ефект, са упражнения като ходене - за увеличаване на енергията; намаляване на бързото темпо и необходимостта от медицинска помощ, която се състои в медицински съвети, както и хапчета против безсъние и болки в мускулите.
Повече от 600 пациенти в Англия, където се провежда изследването, са разделени на четири групи и всяка от тях е лекувана по различен начин в продължение на шест месеца.
Първата група е лекувана само медицинска помощ, докато останалите три - с медицинска помощ и един от гореизброените методи. След това пациентите били под наблюдение близо една година, за да се види дали терапията има ефект.
Резултатите показват,че поведенческата терапия и упражненията помагат.
Въпреки това лечението дава резултат за 60% от "уморените", като все още не е известно докога ще се задържи ефектът.
Дори с най-добрите терапии, които учените предлагат, състоянието на всеки четирима от общо десет пациенти не се възстановява напълно.
В момента експертите се двоумят как да помогнат да страдащите от хронична умора и как да подобрят терапиите, за да бъдат те по-ефективни.
Водещи
-
Асен Василев: Върви натиск кметове и общинари на ПП да сменят боята
Ще настъпят мотиката, ако предизвикат предсрочни избори във Варна, предупреди председателят на...
19.07 | 18:00
-
НОИ секна далаверите на нашенците , точили системата с "френска безработица"
Хората, които ги получават, са намалели от 28 000 на 18 000
19.07 | 17:20
-
Най-добрите бг ученици по математика - с 6 медала от Международна олимпиада по математика
Те спечелиха 3 сребърни и 3 бронзови медала
19.07 | 17:00
Най-четени
-
Велизар Енчев: Участието на германския посланик в протеста срещу съдебния произвол у нас е двусмислен акт
Посланието на Ирене Планк към България не е послание от Берлин, а от Брюксел, смята той
19.07 | 11:00
-
Коя е Велислава Делчева – новият омбудсман на България
Тя бе избрана в петък от депутатите
19.07 | 10:20
-
Мара Отварачката вече е г-жа Петкова (СНИМКИ)
Миньончето на поп фолка мина под венчило за четвърти път
19.07 | 13:40
-
Изненада! Черната пантера от Шумен забелязана и във Варна
"Шуменското плато" остава отворено
19.07 | 10:40