Заедно в борбата срещу остеопорозата 19.10 | 12:29

България ще се включи в Световния ден на остеопорозата

От Елена Кирилова

Световният ден за борба с остеопорозата (20 октомври) ще бъде отбелязан и у нас утре, съобщават от Международната остеопорозна фондация (IOF).

В същия ден ще стартира и едногодишна кампания, която има за цел да повиши глобалната осведоменост относно превенцията, диагностиката и лечението на тази и на метаболитните костни заболявания.

Болестта

Остеопорозата днес е най-разпространеното костно заболяване в света. То е свързано с намаляването на костната плътност и с настъпването на нарушения в структурата на костната тъкан. Хората, които са в това състояние, имат крехки и чупливи кости, но проблемите са свързани и с повишения риск от настъпването на животозастрашаващи фрактури.

Лекарите предупреждават, че заболяването се развива без видими признаци в продължение на години. Откриването му най-често настъпва при счупване, което може да застраши живота или да доведе до инвалидизация.

Когато се говори за остеопороза, често се казва, че "фрактурата ражда фрактура". Остеопоротичните фрактури най-често засягат гръбначните прешлени, шийката на бедрената кост, предмишницата и китката.

Евентуалните фрактури на бедрената шийка и прешлените водят до тежка инвалидизация и дори до висока смъртност. Те често са са свързани с влошаване качеството на живот на страдащите от остеопороза. Статистиката сочи, че един на всеки петима пациенти с бедрена фрактура умира от усложнения, а останалите губят трудоспособност или стават зависими от грижите на своите близки.

Профилактика

Профилактиката на това заболяване включва адекватен прием на витамин Д3, калций и физическа активност. Витамин Д3 се грижи за здравето на костите, ето защо дефицитът му може да доведе до рахит в детска възраст, до остеопения, остеомалация и остеопороза при възрастните. В България недостиг на този витамин имат близо 76 на сто от хората. Най-сериозен е проблемът при възрастните хора, а след това при хората в средна възраст.

Витамин Д се набавя само от някои храни, като сьомга и други морски риби, мекотели, по-малко в яйчен жълтък. Това е крайно недостатъчно на организма, затова се налага и допълнителен прием чрез медикаменти. Лекарите препоръчват приема конкретно на витамин Д3.

От друга страна, физическата активност се явява основният естествен фактор за изграждане и поддържане на нормална костна структура и здравина. Упражненията и движението стимулират клетките, които образуват костната тъкан. Същевременно поддържат адеквателен мускулен тознус и сила и подобряват координация.

Водещи