Защо спим? 12.01 | 10:36
Скорошни изследвания хвърлят повече светлина по въпроса

Защо спим? Мненията по този въпрос най-общо казано се делят на две. Част от учените вярват, че мозъците ни използват времето за сън, за да премахнат маловажните връзки между невроните – процес, защитаващ ги от претоварване. Според други обаче, сънят е необходим за преработка и пренос на пресните спомени от деня в дълготрайната памет.
За да внесат повече яснота по въпроса, група от изследователи от университета Станфорд провели изследвания с ларвите на рибата-зебра – популярен домашен любимец, пише softpedia.
Ларвите на този вид рибки са активни през деня и спят през нощта, подобно на хората. Тяхното голямо предимство като обект на проучване обаче е свързано с факта, че телата им са прозрачни. Така учените могат директно да следят случващото се в мозъците им по време на сън.
За целта невроните на ларвите били оцветени със специална боя, така че синапсите (връзките между тях) да изглеждат зелени, когато са активни, и черни, когато са изключени.
При направените наблюдения невролозите установили, че по време на сън, дейността на синапсите намалява, тъй като всички ненужни връзки, формиращи спомени, биват изключени. Този модел е различен от модела на потвърждаване на спомените, казват те.
Изследователите стигнали до заключението, че сънят е активен процес, който намалява активността на мозъка, като по този начин му позволява да се възстанови от изпълнения с преживявания ден. Такa мозъкът може да продължи да асимилира и съхранява нова информация в будно състояние.
Откритието обаче не поставя край на дебата за целта на съня, тъй като се оказва, че не всички невронни връзки биват засегнати по време на сън по един и същ начин. Това навежда на мисълта, че механизмът на съня допринася много и за процесите на учене.
В крайна сметка, както казва германският невролог Ян Борн, двете хипотези за нуждата от съня може би са взаимодопълващи се.
Водещи
-
Антон Кутев: На първия ред в НС стоят криминално проявени хора
Има вероятност правителството да падне между юли и Нова година, прогнозира той
28.05 | 21:00
-
Едно по едно: Пророчествата на Ванга за 2025-а се сбъдват?
Зловещи съвпадения или истински прозрения?
28.05 | 20:45
-
Корман Исмаилов: Случилото се с Доган, ще се случи и с Пеевски в бъдеще
"Румен Радев е противоречива личност и изхожда от популистки позиции"
28.05 | 20:15
Най-четени
-
Съвсем нов и силно заразен вариант на Ковид-19, обозначен като NB.1.8.1
Мутацията вече е открита и у пътници, посетили Китай, Япония, Южна Корея, Тайланд, Франция,...
28.05 | 11:00
-
Борисов: Популизмът взима вече опасни размери в българската политика, особено след образуването на дело в Конституционния съд
Това заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов в кулоарите на Народното събрание днес, коментирайки...
28.05 | 12:45
-
Пореден провал: Ракетата на SpaceX пак не можа да излети
Американската компания потвърди, че е загубила прототип на тежката ракета „Старшип“
28.05 | 15:20
-
На прага на еврозоната: Кога ЕС ще одобри България за приемане на единната валута
Това означава, че след това министрите от Еврогрупата и първите европейски финансисти от...
28.05 | 10:26