Зъболекари искат закон за денталното здраве 26.04 | 15:29

Според тях е необходим и фонд за профилактика към Министерството на здравеопазването

От Елена Кирилова

Сдружението на българските зъболекари иска приемането на закон за денталното здраве, предаде БТА.

Другото искане е за създаване на фонд за профилактика към Министерството на здравеопазването и създаването на зъболекарска камара. В нея членството трябва да е задължително, но всеки да може да избира точно в коя секция на камарата да членува.

Според организацията здравеопазването у нас няма здрави основи, а монополите като Здравната каса и съсловните организации са причина за състоянието на здравето на българите.

Ето защо от СБЗ държат да бъдат променени законите за здравното осигуряване, за лечебните заведения и съсловните организации.

По думите на председателя на СБЗ Венцислав Стоев протестите са преминали, но проблемите все още стоят. Според него, ако системата не бъде променена, тя трябва да бъде създадена отново.

С регламентирането на частната зъболекарска практика, държавата игнорира от години проблемите на хората в областта на зъболекарската помощ, смята заместник-председателят на сдружението Георги Цалов. По думите му в България се насърчава ваденето на зъби и поставянето на амалгамена пломба, която отдавна е отречена от експертите.

Годишният преглед, осигурен от Здравната каса, струва шест лева. Ветеринарният преглед е 20 лева, обясни Цалов.

Сред големите проблеми у нас е, че все още няма изградена система за квалификация на зъболекарите, ето защо се налага българите, завършили дентална медицина, да се самоквалифицират срещу сериозна сума пари. Това смята зъболекарят на 2012 г. Анатолий Кънев.

Според СЗБ добър пример в областта е Дания. От 1972 г. в страната има Закон за денталното здраве. Само за десетилетие заболеваемостта е паднала с 60 на сто.

За добрата профилактика на зъбите са необходими 3-4 прегледа в рамките на година. За целта всеки трябва да задели по 300 лева.

Поддържането на денталното здраве на населението струва 550 млн. лева. Призивът на организацията е 106-те млн. лева, осигурени от държавата,  да бъдат предназначени за профилактика на децата и социално слабите.

Според статистическите данни в момента у нас има 8500 зъболекари. 60% от тях работят в София, Пловдив и Варна. По този начин на един зъболекар се падат под 1000 пациенти.

Водещи

Най-четени