И четенето държи доктора далеч от нас 23.05 | 14:00
Според ново изследване четенето е полезно за здравето на възрастните хора, тъй като съхранява буден ума

Известно е, че една ябълка на ден държи доктора далеч от нас. Но освен храната, има и друг начин да избегнете посещението при лекаря си, особено ако сте влезли в пределна възраст.
Ако току-що сте се пенсионирали и сте се сблъскали с проблема, че няма какво да правите по цял ден и имате много свободно време, може да бъдете спокойни. Четенето на книжка е един от вариантите да запълните много време, което имате.
Още по-хубавото е, че според ново изследване четенето е полезно за здравето, тъй като съхранява буден ума, казва Урсула Lenz на работна група в Германия на организациите на пенсионери BAGSO, цитирана от China Daily.
Остаряването може да създаде затруднения, като например липса на зрение или проблеми с концентрацията, но експертите насърчават възрастните хора да не се откажат от четенето и да се адаптират към новото си положение.
От гледна точка на здравето, специалистите смятат, че има много предимства в четенето на книги или вестници за възрастните хора.
Възможността думите да се превръщат в образи в мозъка е добре за когнитивните функции. Четенето също така подобрява речника им, използвания език и способността за концентрация, според Симон Helck от Kuratorium Deutsche Altershilfe, организация в Германия, която помага за популяризирането и развитието на стратегии за полагането на грижи за възрастните хора.
И така, какво точно се случва в мозъка, когато четем?
"Мозъкът изгражда нови синапси - връзките между невроните, които се стимулират по време на четене", казва Манфред Гогол, лекар и председател от Германия по геронтология и гериатрия.
Гогол препоръчвал четенето на книги, които са на занимателни теми и са интересни на читателите. Ако един дълг роман ви изглежда като твърде много работа, то след това се опитайте да прочетете една новела или сборник с разкази, съветвал руският класик.
В отговор на нуждите на възрастните хора, издатели печат книги с големи шрифтове и по-големи разстояние между редовете. Lenz казва, че вече е широко разпространено искането за книги с голям шрифт в библиотеки и книжарници.
Но независимо от това, какво се чете, друг важен аспект е възможността да се обменят мнения за дадена книга с други хора. Дали става въпрос за списание, литературна книга или всекидневник, няма значение - важното е, че винаги има за какво да се говори.
Водещи
-
Израел забрани влизането на хуманитарна помощ в Газа
От месеци Израел обвинява „Хамас”, че отклонява и разпределя помощи
16.04 | 19:31
-
Българската баница влезе в топ 5 на световна класация
16.04 | 19:15
-
Върховният съд на Великобритания реши: Определението „жена“ да се основава на пола при раждането
Съдът обаче подчерта, че Законът за равенството защитава от дискриминация и транссексуалните...
16.04 | 19:00
-
14 бона глоби за шофьор, фучал 47 пъти с превишена скорост по столичен булевард
Той е минавал всеки ден по пътя, без да знае, че там има камера
16.04 | 18:30
Най-четени
-
Ускоряване на инфлацията у нас през март до 4%, забавяне до 2,2% в Еврозоната
Това показват окончателните данни на официалната статистика Евростат
16.04 | 13:31
-
Борисов: Има интерес от американски фирми да се строят центрове за изкуствен интелект у нас
Затова няма да продаваме реакторите на Украйна, каза лидерът на ГЕРБ
16.04 | 16:46