Какво не е наред със сапуна за ръце? 02.04 | 21:55
Използваме антибактериалните сапуни по грешен начин
Въпреки широката употреба на антибактериалните сапуни се оказва, че има много малка полза или по-скоро никаква за хората, които ги използват вкъщи, защото през цялото това време сме ги използвали грешно, предават изследователи според информационния сайт "Mother Nature Network”.
Към 2014 година се оказва, че продуктите, които съдържат антимикробните съставки триклозан и триклокарбан са се увеличили. Това са продукти като сапуни, перилни препарати, дрехи, паста за зъби и дори биберони.
Като резултат много хора са подложени на въпросните химикали – 3/4 от американците имат установено ниво на триклозан в урината си, според Ролф Холден, директор на Центъра за сигурност на околната среда в щата Аризона.
Антибактериалните продукти се използват за ефективното отстраняване на микроорганизми в болниците и други здравни заведения. Паста за зъби с триклозан може да помогне при лечение на възпаление на венците.
Оказва се, обаче, че хората не използваме ефективно продуктите, за да убием микробите. Когато си мием ръцете трябва да използваме антибактериалния сапун в продължение на 20-30 секунди, а наблюдение показва, че го използваме само 6 секунди.
Интересно е да се отбележи, че микробите могат да се адаптират към химикалите и това може да доведе до тяхната устойчивост на антибиотици, които се използват за лечение на тези инфекции, казва Холдън.
Управлението по храните и лекарствата твърди, че тези антибактериални химикали трябва да бъдат премахнати от продуктите за лична употреба, освен ако компаниите не докажат, че те са безопасни и ефективни.
Водещи
-
Вижте всички решение на Министерски съвет днес
Около 536 000 пенсионери ще получат допълнителна сума от 120 лв. за Коледа
26.11 | 20:45
-
Жечо Станков: Горивата на българския пазар са достатъчно и на достъпни цени
Ако се стигне до крайната дата на лиценза на "Лукойл", моята задача отново ще е да удължим...
26.11 | 20:00
-
Огнян Минчев: Много сили у нас знаят какво не искат, но не предлагат ясна алтернатива
„Част от държавните служители получават огромни увеличения, други – минимални”, каза...
26.11 | 20:30
Най-четени
-
Костадинов: Проблемът е един и той е, че в бюджета няма пари
„Пари в бюджета няма, наистина няма. Да не говорим, че начинът, по който подхождат към...
26.11 | 11:15
-
Митрофанова: Правителството на България води все по-русофобска политика
Руската страна ще защитава всички нарушения на правата си в международни съдилища
26.11 | 12:00