Кафето пречи на храносмилането 16.02 | 16:44
Обратно на схващането, че трябва да пием кафе след ядене, кофеинът всъщност може да раздразни стомаха и да забави храносмилането
Често обвиняваме различни храни, когато възникнат проблеми с храносмилането и или получим киселини. Истината обаче е, че и много напитки могат потенциално да раздразнят стомаха и да нарушат иначе здравословния поток на храносмилателния тракт, пише Флагман.
Някои от тях съдържат съставки, които повлияват на производството на киселина в стомаха ни, дехидратират ни, с течение на времето водят до изтъняване лигавицата на стомаха и червата или дори оказват влияние на хормоните по определени начини.
Ето такива напитки допринасят и за лошо храносмилане.
Освен това има определени състояния, които могат да направят храносмилателния ни тракт по-чувствителен към ефектите на определени напитки, правейки ни по-уязвими към гадене, киселини, лошо храносмилане, болки в корема или други симптоми, които ни карат да прекарваме повече време в тоалетната, отколкото бихме искали да признаем.
Сред напитките, които имат не много добра репутация, що се отнася до храносмилането, попадат енергийните, газираните напитки и алкохолът. В това число обаче влиза и кафето. Колкото ѝ любимо да ни е, от Eat This Not That ни разкриват защо трябва да внимаваме с него, особено ако имаме проблеми с храносмилането.
Въпреки че кафето осигурява определени ползи за здравето, когато е част от качествена, добре балансирана диета, съдържанието на кофеин в тази напитка често обърква храносмилането ни.
Всъщност консумацията на кофеин понякога може да забави храносмилателния процес на тялото ни, поради способността му да освобождава хормони на стреса, като кортизол, адреналин и норепинефрин, които ускоряват сърдечната честота, като същевременно повишават енергийните ни нива.
Когато това се случи, кръвоснабдяването, което обикновено отива в червата ни, намалява и това повлиява на скоростта, с която тялото ни обикновено усвоява продуктите, които консумираме. Проучванията също така показват, че кафето понякога може да свръхстимулира производството на стомашна киселина, причинявайки киселинен рефлукс и киселини.
Водещи
-
Управляващи и опозиция се сбиха в сръбския парламент
Председателката на парламента Ана Бърнабич прекъсна временно заседанието, но инцидентите в...
25.11 | 17:59
-
БСП - Обединена левица кани на среща пет формации
Социалистите се стремят към постигане на консенсус относно основните приоритети в работата на...
25.11 | 17:40
-
Днес официално беше подписан договорът за стадион "Георги Аспарухов"
Припомняме, че веднага след решението на Столичния общински съвет (СОС) за прехвърляне...
25.11 | 17:20
-
Кремъл: В обкръжението на Тръмп говорят за мирно споразумение по въпроса за Украйна
Песков направи изявлението си, след като бе помолен да коментира интервю на Майк Уолц, когото...
25.11 | 16:59
Най-четени
-
ГЕРБ не вижда готовност за мнозинство за избор на парламентарен председател
От партия ГЕРБ дадоха нов извънреден брифинг за политическото напрежение и безисходица в...
25.11 | 13:45
-
Грипът започва рязко, а при COVID-19 симптомите са по-плавни
„При грипа имаме висока температура, болки в мускулите, главоболие, докато при коронавируса се...
25.11 | 10:15
-
Учени: Четири порции кашкавал дневно противодействат на вредите от солта
Изненадващи резултати
25.11 | 09:59