Координираме правилната употреба на антибиотици в 9 страни 17.06 | 14:11
Това ще става в новия Регионален здравен център, съобщиха от МЗ

Регионален здравен център за антибиотична резистентност отвори врати в страната днес, съобщават от Министерството на здравеопазването (МЗ).
Той се намира в Националния център по заразни и паразитни заболявания (НЦЗПЗ) в София и е част от инициативата на Световната здравна организация (СЗО) "Здравна мрежа на страните от Югоизточна Европа”.
Центърът ще координира действията на деветте държави от Югоизточна Европа в областта на контрола на правилната употреба на антибиотиците и мерките за съхраняване действието на тези лекарства, информират още от здравното ведомство.
От там напомнят, че неправилната употреба на антибиотиците е изключително тревожна тенденция в целия свят. Тя води до развиването у хората на резистентност към тези медикаменти, тоест те спират да действат и бактериите продължават развитието си.
Най–високи нива на резистентност у нас има към цефалоспорини втора и трета генерация, някои аминогликозиди и др. Причината е, че тези антибиотици през годините са използвани най-нерационално.
Резистентност могат да изградят всички видове бактерии. То се дължи на мутация в клетката, която помага на бактерия да преживее неблагоприятните условия. Тази мутация се предава в потомството, а чрез различни механизми може да се предаде и между неродствени бактерии.
Основен фактор при селекцията на резистентни бактерии в случая се явяват антибиотиците. Когато едни бактерии от един щам придобият резистентност към три и повече групи антибиотици, казваме, че щамът е полирезистентен.
Рискови фактори за заразяване с резистентни бактерии са болничен престой повече от пет дни, екстремна възраст, хронични болести, често повтарящи се инфекции, лечение в последните 90 дни с антибиотици, назначаване на ниски дози антибиотици, нерационални курсовe (много кратки или прекалено дълги), неправилен прием, използването на генерични продукти с компромисно качество, назначаване на антибиотик без нужда (при вирусни инфекции) и др.
Инфекциите причинени от такива бактерии се лекуват по-дълго, с комбинация от няколко антибиотика, често тези болни подлежат на хоспитализация.
За да не се стига дотам, хората трябва да употребяват антибиотици само по лекарско предписание и то за конкретния случай. Антибиотик, помогнал на пациент преди година, сега при друга инфекция може да не е ефективен. При съмнение за инфекция всеки трябва да търси медицинска помощ, а не да се самолекува, съветват от Здравното министерство.
Водещи
-
Бащата на Сияна: Тя беше дете с мисия на тази черна земя - да твори добро!
Спасяваше животни, хранеше бездомни, искаше да помогне на всяко дете в беда... Така и си...
05.04 | 18:00
-
Министър Иванов издаде втора заповед за проверка на пътищата
Този път се касае до геодинамични процеси, които засягат пътната мрежа
05.04 | 17:40
-
ПП иска Васил Терзиев да проведе нов конкурс за главен архитект на София
"Поздравяваме кмета на столицата за решителността му за спиране на корупцията", заявиха от...
05.04 | 17:20
-
Лекоатлетът ни Петър Дачев е заловен с кокаин за 5 млн. лева
Софийският окръжен съд остави в ареста 45-годишния европейски шампион по скок на дължина в...
05.04 | 17:00
Най-четени
-
Обръщат парите за втора пенсия в евро
Това ще се случи веднага след влизането ни в еврозоната
05.04 | 13:40
-
Кирил Петков ще готви вот на недоверие през лятото
Той обясни, че ще говори с всички партии, дори МЕЧ и "Величие“.
05.04 | 11:00
-
Митов нареди всеобхватна проверка на пътищата в страната
Мярката идва след трагедията с 12-годишната Сияна
05.04 | 15:00