Къде изчезнаха училищните лекари? 09.05 | 20:44

Заплатите на лекарите в училищата са около 400-500 лева

От Елена Кирилова

Лекарите в училищата получават около 400-500 лева заплата, а това обяснява ниския интерес към тези позиции, съобщава "Нова телевизия”.

Освен това според закона не е задължително в учебните заведения задължително да има лекар.

Според учителите в големите училища проблемът е много по-голям, тъй като има повече деца. В 138-мо училище в София учат около 1300 деца. От учебното заведение твърдят, че им се полага сестра и половина - една, която работи 8 часа, и друга за 4 часа.

Всъщност според закона на всеки 700 ученици се пада по едно медицинско лице, но опасенията в училищата са, че медицинските сестри не могат да бъдат лекари.

Оплакванията на учителите са свързани предимно с това, че не разполагат с актуална информация за здравните проблеми на учениците. Проблем е и това, че част от децата имат системни оплаквания.

Според преподавателите не бива да се подценява фактът, че учениците все по-често получават травми в часовете по физическо възпитание и в междучасията.

Министерството на здравеопазването твърди, че общините дават парите за медицинските специалисти в училищата, така че се преценява индивидуалнo какви специалисти да бъдат наемани.

Въпросът за училищните лекари беше повдигнат след случая с 11-годишния Теодор, който припадна в училище и почина. Днес служебният министър на здравеопазването проф. Николай Петров обяви, че по случая е назначена проверка.

Водещи

Най-четени