Лекари: Диабетът застрашително настъпва 26.06 | 10:13

Настоящата програма за превенция не дава резултат

От Елена Коцева

Изследване, проведе от учени от Кралския колеж в Лондон, съвместно с Харвардския университет, показва, че в сравнение с 1980 година числото на заболелите от диабет се е удвоило.

Специалистите са анализирали данни за 2.7 милиона души от всички континенти и след това чрез модел на статистическо моделиране са приложили данните за населението по цялата планета. Така според получените резултати общото число на страдащите от диабет в света е нараснало от 153 на 347 милиона, пише БиБиСи.

За да се спре този ръст лекарите призовават да се усъвършенстват методите за ранна диагностика и борба с тази болест, която застрашава пълноценния живот на човека.

Най-голям ръст на заболеваемостта от диабет се отбелязва на островите в Тихия океан, сочат данните, публикувани от медицинското издание "Ланцет". Например на Маршалските острови всяка трета жена страда от това заболяване.

Сред развитите страни най-високо ниво на разпространение на болестта се отбелязва в САЩ, а в Западна Европа числото на болните остава сравнително ниско.

"Диабетът става все по-обичайно явление почти по целия свят обаче, казва Маджид Езати от Кралския колеж. По думите му ако не бъде разработена нова програма по ранни диагностика и превенция на заболяването, диабетът ще се превърне в изключително тежко бреме за здравните системи на всички страни и то за много кратко време.

Лекарите отбелязват, че настоящото изследване показва, че взетите до този момент мерки за превенция на заболяването се на практика неефективни, тъй като никъде по света не е постигнато намаляване на регистрираните случаи.

Единственото положително в доклада е фактът, че може да се отбележи увеличаване на със 70% на ефективността на лечението и вече регистрирани диабетно болни живеят много по-дълго време с лечението.

Вече категорично е доказано, че заболяването диабет е свързано с затлъстяването. Страдащите от това са на ежедневно инжектиране на инсулин, като вторични ефекти диабетът може да доведе до ослепяване, блокиране на бъбречната дейност и сърдечната дейност, както и ампутация на крайници.

Най-добрата превенция срещу заболяването е ежедневното спортуване или ходене пеша, консумацията на пресни плодове и зеленчуци и отказът от ежедневна консумация на захар.

Водещи

Най-четени