Месото и сиренето вредни колкото цигарите? 05.03 | 21:55

Изследване доказва повишаване риска от рак и смърт

От Боян Кърпачев

Пърженото пилешко крилце може да бъде също толкова смъртоносно, колкото и цигара. Ново проучване, проследяващо голяма извадка от възрастни в продължение на почти две десетилетия, доказва, че яденето на храна, богата на животински протеини при възрастните увеличава четири пъти риска от смърт, следствие от рак, в сравнение с диетата с ниско съдържание на протеини. Този рисков фактор за смъртност е съизмерим с този на тютюнопушенето.

"Налице е погрешното схващане, че тъй като всички ядем, науката за храненето е проста. Но въпросът е, не дали определен хранителен режим ви позволява да се справят добре в продължение на три дни, а дали ще ви помогне да оцелеете до 100", казва автора на изследването Валтер Лонго, професор и директор на Института за дълголетие USC.

Прекомерната консумация на протеин се свързва с драматично нарастване на смъртността от рак. Освен това хората на средна възраст, които ядат много протеини от животински източници (включително месо, мляко и сирене), имат имат по-голям риск от ранна смърт като цяло.

Участниците в проучването на протеинова диета имали 74% по-голяма вероятност да умрат от каквато и да в причина в рамките на периода на проучването, в сравнение с тези, които ограничавали протеините. Това също така увеличавало риска им за заболяване от диабет.

Препоръчителното количество за прием на протеин отдавна е тема за спорове. Диети като Палео и Аткинс наблягат именно на това основно хранително вещество. Преди това изследване, учените никога не са установявали директна връзка между високото потребление на протеин и риск от смърт.

Това, което е добро за тялото в една възраст, може да бъде вредно в друга. Протеина контролира хормона на растежа IGF-I. Той обаче се свързва и с растежа на злокачествените клетки. Нивата на IGF-I падат драматично след 65-годишна възраст, което води до потенциална слабост и загуба на мускулна маса. Именно след тази възраст високо протеиновата диета води до по-ниска податливост към болести. Пре това обаче хранителното вещество може да бъде много вредно.

"Изследването показва, че диета с ниско съдържание на протеин в средна възраст е полезно за предотвратяване на рак и обща смъртност. Също така в по-късна възраст трябва да се наблегне на него, за да се поддържа здравословно тегло и да се избегне физическа слабост" казва съавторката Ейлийн Криминс.

Изследователите установили, че източника на протеините също е от решаващо значение. Тези на растителна основа, например от боб, нямат същите последици, като животински протеини.

"Почти всеки има ракови клетки или предракови клетки в тялото си в някакъв момент Въпросът е дали те ще се развият. Оказва се, че един от основните фактори за тяхното стимулиране е приема на протеини".

Водещи

Най-четени