Мобилно приложение насърчава доброволното кръводаряване 18.04 | 10:31

"Darikruv" ще се бори с недостига на кръв в здравната система

От Елена Кирилова

Ново мобилно приложение насърчава доброволното кръводаряване у нас. Това съобщи на пресконференция в БТА Стефка Попова, председател на Българската асоциация за доброволно кръводаряване.

Приложението носи името "Darikruv” и цели популяризирането на проблемите, произтичащи от недостига на кръв в здравната система, което води до забавяне на здравната помощ и до усложняване на положението на пациентите.

По думите на Попова приложението ще улесни значително доброволните кръводарители и ще ги насърчи да помагат на повече хора.

"Голяма част от хората, които биха могли да са доброволни кръводарители, или не се сещат за това, или имат някакви притеснения”, обясни тя.

"Darikruv” може да се изтегли напълно безплатно и ще позволи създаването база данни за кръводарителите у нас, за техните кръвни групи и за населените места, в които те биха могли да помогнат. Идеята е информацията е достъпна в реално време, в движението и да се пропусне възможността за човешки грешки.

Всеки, който пожелае, може да се регистрира като доброволен кръводарител. Това се случва в секцията "Помогни”. Благодарение на регистрацията кръводарителите имат достъп до всички кампании и ще могат по-лесно да откриват най-близкия център или конкретен нуждаещ се, на който да дарят.

Освен това ще получават известия за кръводарителски акции и ще получават информация за изискванията, на които трябва да отговаря един кръводарител.

Нуждаещите се или техни роднини и приятели също ще могат да се регистрират, но в секцията "Помогни ми”. Те ще трябва да посочат болничното заведение, в което се намира пациента. След потвърждение призивът им достига до регистриралите се като доброволни кръводарители.

"Darikruv” предлага и календар за кръводаряване, в който всеки може да отбележи кога е дарил кръв и да си създаде собствен навик за кръводаряване.

"Регулярното кръводаряване може да промени положението и да се стигне до момент, в който да няма недостиг на кръв”, обясни Попова.

По думите й приложението е начин за противопоставяне на продажбата на кръв, която е много разпространена в България.

Водещи

Най-четени