Напрежението в Спешна помощ се покачва 10.11 | 14:00

Причината е идеята спешните центрове да минат на подчинение на областните болници

От Андриян Георгиев

Много от работещите в Центъра за спешна медицинска помощ във Варна са готови да подадат заявления за напускане на работа, стана ясно днес (10 ноември) на събрание на екипа на центъра.

Д-р Десислава Каталиева, която е и председател на Асоциацията на работещите в системата, обясни, че причината за недоволството на медиците е идеята на Министерството на здравеопазването спешните центрове да минат на подчинение на областните болници в големите градове в страната.

Болниците са търговски дружества и не е ясно колко средства ще осигуряват за издръжката на спешната помощ, посочи Каталиева, цитирана от БТА. Като пример тя посочи спешните приемни отделения, където лекарите вземат най-ниските заплати в лечебниците и не могат да специализират.

Ако министерството еднолично наложи позицията си, ще преминем към символични стачни действия, предупредиха варненските медици.

Присъстващите на събранието бяха категорични, че няма да  престанат да обслужват пациентите в региона.

Каталиева уточни, че до края на седмицата ще тече подписка във Варна и филиалите на центъра в по-малките общини, която след това ще бъде изпратена до парламента.

По думите ѝ трябва да се подобри системата на тел. 112, защото сега заради дублиранията на обажданията се губи време при обслужването на пациентите.

Като основен проблем на работещите в спешната медицина Каталиева посочи и ниското заплащане. 

Междувременно днес лекарите във Велико Търново настояха за приемането на закон за Спешната помощ в България. Целта на закона трябвало да бъде да регламентира дейността и финансовото осигуряване на звената, статута и професионалната квалификация на персонала. 

Това искане за нов закон до президента, парламента и правителството е отправено в декларация, приета от състоялото се днес Общо събрание на служителите от Центъра за спешна медицинска помощ във Велико Търново.

В документа лекарите настояват за съхраняването на структурата и за развиване на системата на спешната помощ на национално ниво, както и да бъдат предприети необходимите действия за юридическата защита на персонала при изпълнение на служебните задължения.

Според медиците предложените от министъра на здравеопазването промени, с които ангажимента на държавата за сигурността на гражданите се прехвърля на областните болници, които са търговски дружества, ще доведат до масово напускане на персонала, хаос и срив на системата.

Заявяваме твърдо намерение с всички законови средства да не позволим да се разруши системата на спешната помощ, която през изминалите 20 години бе буфер на всички неудачи на реформата в  здравеопазването и ще се присъединим към протестите на всички служители от системата на националната сигурност, пише още в документа.

Водещи

Най-четени