Наши учени с попадение в борбата с рака 21.10 | 10:08
Български учени създадоха субстанция, която намалява риска от рак на дебелото черво и действа благоприятно на сърцето

Български учени създадоха субстанция, която намалява риска от рак на дебелото черво и действа благоприятно на сърцето. Специалистите са от Университета по хранителни технологии в Пловдив.
"В лабораторни условия прикачихме към полизахарида инулин молекули на омега-3 и омега-6 мастни киселини”, обяснява шефа на екипа доц. Пантелей Денев, цитиран от в. "24 часа". Той е заместник-декан на университета и ръководител на катедрата по органична химия, където е получен продуктът.
Разработката е дело на преподаватели, студенти и докторанти. Те са извлекли инулина от коренището на земната ябълка, наричана също гулия.
"Миналата година земната ябълка беше обявена за растение на Европа заради силния си пребиотичен ефект”, поясни доц. Денев.
Специалистите обясняват, че попадайки в дебелото черво, инулинът служи за храна на полезните бактерии там, а те от своя страна отделят пропионова и оцетна киселина. В такава среда опасните микроорганизми, които водят до образуване на тумори, диарии и болки в стомаха, загиват. Денев даде за пример как някои хора пият лъжичка оцет при разстройство или пектин. По думите му ефектът от инулина е бързото освобождаване от вредните
вещества.
Колкото по-дълго време остават в дебелото черво, толкова по-голяма е вероятността от протичане на гнилостни процеси и развитие на рак. Експериментално е доказано, че ако в храната на животните присъстват инулин и други фибри, те не боледуват. С инулина обаче не трябва да се прекалява, защото действа разхлабващо.
Омега-3 и омега-6 мастните киселини, които учените са присъединили към инулина, пък укрепват сърдечния мускул.
Продуктът, който екипът е получил от инулин и омега-3 и омега-6 мастни киселини, може да се използва като добавка в млечните произведения. За да стигне до производство обаче, е необходимо да мине през полупромишлени изпитания.
"Ако пък препаратът е нов за Европа и света и не е легализиран официално, задължително се правят клинични изследвания за безвредността му, което е скъпо и отнема доста време”, добавя зам.-ректорът на университета.
Така на практика част от откритията във вуза не могат да стигнат до пазара.
Водещи
-
В ход е учредяването на мрежа "Магазин за хората" ЕАД
Това съобщи министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов по време на блиц-контрол в...
15.05 | 20:45
-
Зам.-кметът на София по финансите: Ще се намери вариант за нормалното събиране на боклука
Това е поредна атака към нас, коментира Иван Василев
15.05 | 20:30
Най-четени
-
Подготвя се стачка и на метрото
Това съобщи Иван Кирилов, председател на Федерацията на транспортните работници в КТ "Подкрепа"
15.05 | 13:40
-
Михайлов: Призовавам президента да влезе в НС и да разбута кочината
Във връзката със стачката на градския транспорт в София той заяви, че проблемът идва от...
15.05 | 10:59
-
„Възраждане“ със съвет към президента Радев
От партия "Възраждане" заявиха, че са изчакали да видят дали ще има институционален отговор от...
15.05 | 09:59