Няма недостиг на антибиотици, твърди МЗ 20.10 | 14:15
В последните четири дни се повишава броят на издадените и изпълнените електронни рецепти и намалява броят на анулираните, съобщи зам.-министърът на здравеопазването проф. Илко Гетов
В последните четири дни се повишава броят на издадените и изпълнените електронни рецепти и намалява броят на анулираните – с грешки или пропуски. Не се предвижда връщане на хартиената рецепта, а и министър Хинков заяви преди дни, че връщане назад на този етап няма. Това каза пред журналисти заместник-министърът на здравеопазването проф. Илко Гетов, цитиран от БТА.
В момента категорично няма недостиг на антибиотици, добави той. По думите му един от антибиотиците, който липсваше на пазара, се е появил ден след въвеждането на електронното предписване, което означава, че идеята за изсветляване на доставката на лекарства работи.
Сега се събират всички сигнали и проблеми, анализират се, има решения на някои казуси, за други предстои, допълни той. Все още не е решен казусът, в който се предвижда курс на лечение, изискващ прием на три таблетки, а в опаковката на лекарството има пет таблетки, посочи проф. Гетов. По думите му този казус на този етап не може да се реши, защото нарушаването на вторичната опаковка на лекарствените продукти е забранена.
Дадена е възможност в случаите, в които са предписани две опаковки от медикамент, пациентът да може да вземе едната, а след една седмица – другата, обясни той. Възможно е и при предписани два медикамента пациентът да може да вземе само единия.
Водещи
-
Споровете около Киевската декларация (ОБЗОР)
Според кабинета не сме поели ангажимент, а сме отправили послание
17.07 | 21:00
-
Имотният данък може да се вдигне с до 30%
Подготвя се актуализация на данъчните оценки, но новата формула и размерът на увеличението още...
17.07 | 20:45
-
Шампионски пръстени за първите на Мондиала от ФИФА
Бижутата ще бъдат персонализирни и връчени на победителите по-късно
17.07 | 20:30
-
Проф. Александър Сивилов: Да не позволяваме демокрацията да изчезне
За съжаление, обществата не са станали по-активни, разумни или критични
17.07 | 20:15
Най-четени
-
Кипър ще произвежда стерилни мъжки комари
Екологичен метод ще замести масовото пръскане с инсектициди в Европа
17.07 | 12:59
-
"Харчим най-много в ЕС за МВР": Дацов критикува липсата на реформи
Той посочи, че разходите за сектора у нас надхвърлят средните за Европейския съюз с над 30%.
17.07 | 09:45
-
Англия и Уелс либерализират правилата за сключване на брак
Но церемонии, считани за "трикове", които рискуват да омаловажат правния акт на брака, няма да...
17.07 | 09:30
-
Георги Татарски е новият изпълнителен директор на „Булгаргаз“
Той ще заеме длъжността до провеждането на нова конкурсна процедура
17.07 | 12:45