Ограничават рекламите на цигари? 08.03 | 12:36
В проект се предвижда през 2013 г. да се забранят всички форми на реклама на тютюневите изделия
Рекламата и популяризирането на тютюневите изделия все повече ще се ограничават. През следващата година ще се забрани производството на играчки, предмети, закуски и лакомства във формата на цигари или други тютюневи изделия.
Това предвижда проектът на Национална програма за ограничаване на тютюнопушенето в България за 2011-2015 г. на МЗ и планът за прилагането й. За да станат факт обаче, те, трябва да се одобрят и от МС, съобщават от пресцентъра на здравното ведомство.
В проекта на МЗ се предвижда през 2013 г. да се забранят всички форми на пряка и непряка реклама на тютюневите изделия.
Сред тези мерки са забраната за излагане на цигари или други подобни изделия, както и техни изображения в магазините и лавките. В плана се предвижда тютюневите изделия да започнат да се продават само в специализирани магазини.
Също така от 2013 г. да се ограничи пушенето в българските филми и предавания, които се правят. Производителите на цигари пък ще трябва да отчитат какви средства дават за реклама пред обществото, освен това няма да могат да спонсорират социални дейности.
Сред мерките за ограничаване на вредния навик е и въвеждането на забрана за слагането на допълнителни съставки за подобряване на аромата и вкуса на цигарите.
През 2012 г. ще се изготви и законодателството за въвеждане на пълната забрана за пушене на закрити обществени места.
Целта е така да се намали и пасивното пушене. В плана за ограничаване на тютюнопушенето се предвижда и задържането на високи цени на цигарите у нас, както и редица дейности за популяризиране на вредата от тях за здравето на хората.
МЗ напомня, че тютюнопушенето е най-значимият предотвратим фактор на редица социалнозначими заболявания. То причинява повече здравни проблеми в сравнение с алкохола, нелегалната дрога, кръвното налягане, затлъстяването или повишения холестерол.
Употребата на тютюн е сред основните фактори за развитието на рак, белодробни и сърдечносъдови заболявания. Причината за това е, че в цигарите се съдържат над 8400 химически вещества, 69 от които са канцерогенни.
Затова отказът от тютюнопушене намалява рисковете от сърдечен инфаркт, мозъчен инсулт и рак.
Водещи
-
Говорител на ЕК по повод събитията в България: Мирните протести са основно право в нашите демократични страни
Отбелязахме напредъка по няколко въпроса, както и това, че изискванията за комисията за борба...
11.12 | 18:00
-
Ивайло Мирчев: Няма да участваме в ново мнозинство в това НС
По-голямата част от парламента се държи от Делян Пеевски, поясни той
11.12 | 17:30
-
Почти двойно е поскъпването на стоматологичните услуги
Завишението идва заради поскъпването на материалите, които се внасят от чужбина
11.12 | 17:16
Най-четени
-
Радостин Василев: ИТН или БСП да гласуват за падането на правителството
Василев отправи критики и към ДПС, подчертавайки, че „не трябва да се спекулира с етническата...
11.12 | 11:15
-
ИТН с изявление след обявената оставка на кабинета
Тошко Йорданов предупреди, че решението за разпадане на управлението носи последици,...
11.12 | 14:45
-
Кабинетът „Желязков“ подаде оставка
Това се случва след многохилядни протести в редица населени места в България и чужбина
11.12 | 14:17
-
Румен Радев: Днес думата има парламентът
В 13:30 часа парламентът ще гласува по проекта на решение за недоверие на Министерския съвет с...
11.12 | 13:10