Опасен ли е откритият наркотик в лютеницата 06.01 | 09:24
Вижте мнението на експертите
Съмнителното вещество, което беше открито в българска лютеница, се оказа олеамид. Според експертите то не е силно отровно, а е изпитано във фармацевтичната индустрия като антидепресант. Това обясни д-р Сергей Иванов от Асоциация "Активни потребители” пред Нова тв.
"Веществото има и сънотворно действие и действие подобно на това, което има марихуаната”, обясни д-р Иванов.
Все пак не бива да се успокояваме съвсем, защото ефектът му върху хората обаче не е изпитван достатъчно. Коя е търговската марка, която ни го предлага, засега се пази в тайна. Подаден е обаче сигнал в Софийската районна прокуратура и в Българската агенция по безопасност на храните, при това още по Коледа.
"Не казваме марката по чисто юридически причини. Ставаме открити за съдебни атаки”, заяви д-р Иванов.
По думите му количествата открити в лютеницата са твърде големи, за да идват от опаковката. Става въпрос за надвишаване минимум 100 пъти. Има съмнение и за други марки, в които да има същото вещество, но те още не са изпитани.
Водещи
-
Потресаващи разкази след убийството на Митко от Цалапица
"Нищо, брат. Бих го. Обърна очите и умря"
28.12 | 18:00
-
Брижит Бардо в кадър: Сексимволът, легендата и бунтарката
„Кралица Бардо стои там, където свършва моралът“, пише френската писателка Маргьорит Дюрас...
28.12 | 17:40
-
Заради силния вятър: Изолация се срути върху гаражи и пътека до жилищен блок в Асеновград
„Беше като взрив“, твърдят хора от блока.
28.12 | 17:00
Най-четени
-
Сценарият Румен Радев да използва новогодишното си обръщение, за да обяви старт на партиен проект, е малко вероятен
Първо, новогодишното обръщение е празничен формат и институционален акт на държавния глава
28.12 | 13:58
-
С 30 000 по-малко навлизания на замърсяващи автомобили в „малкия ринг“ в столицата за декември
СО предвижда и девет многоетажни квартални паркинга
28.12 | 13:45
-
Лоши са условия в планините за туризъм
Вятър с пориви над 100 км/ч и опасност от лавини
28.12 | 12:30