Ощетява ли държавата онкоболните? 11.05 | 10:24

Според лекари е нужно прилагането на модерни методи за лечение на пациенти, получили отказ от лечение

От Елена Кирилова

Близо 40 хил. са новорегистрираните случаи на рак годишно, а броят им продължава да расте. Общият брой на онкоболните у нас в момента е около 300 хил. души. Това заяви в ефира на "Нова телевизия” д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита правата в здравеопазването.

По думите на д-р Христо Дамянов, който прилага Инсулин-потенцирана терапия, повече от 17 хил. души годишно загиват от рак, без да получат елементарна помощ и съчувствие или грижа от страната държавата, защото получават отказ от лечение.

Ставата дума за случаите, при които модерната медицина стига своя лимит и не може да осигури лечение на пациента и единственото, което може да бъде направено, е палиативно лечение с цел подобряване комфорта на живот.

Дамянов смята, че хората, които се нуждаят от палиативно лечение, търпят страшни страдания, на които по един или друг начин са подложени и техните близки, които се грижат за тях. Лекарят е категоричен, че това е "абсолютно безобразие и граничи с престъпление”.

Според д-р Стойчо Кацаров пациентите, които са в последен стадий на заболяването, трябва да получат възможността да опитат лекарства, които са в ранен стадий на клиничното проучване.

В момента съществува голям проблем с този тип болни, защото единственото, което те могат да получат по клинична пътека от държавата, са 20 дни болнично лечение, твърди Кацаров.

Той посочва, че едни от най-сериозните проблеми в подобна ситуация са, че лекарите не изписват лекарства и никой не иска да прелива кръв на пациентите. Кацаров е категоричен, че е необходимо да се задвижи въпросът с наредбата, която да осигури на пациентите по-дълго болнично лечение.

Във връзка с това Дамянов твърди, че в здравната система у нас има "абсолютен хаос, анахронизъм и неуредици”, тъй като не се дава възможност за използването на други методи за лечение, които вече са популярни в Европа.

Терапията е за болните. В разрез с всички тенденции в света да се изкарват всички излишни дейности в доболничната помощ, тук се прави обратното, твърди д-р Дамянов.

Според д-р Стойчо Кацаров е пълен абсурд да има наредба за врачки и баячки, но да има забрана лекарите, които се позовават на медицински методи.

Това не е медицински проблем, а показва колко сме цивилизовани като хора. По това се разбира колко сме хора, а не по отношението ни към здравите, отбелязва Кацаров.

Водещи

Най-четени