Петър Москов захвана реформите в здравеопазването 28.01 | 15:00
Вижте одобрените от правителството и предложени на Народното събрание промени в Закона за здравното осигуряване
Правителството одобри и предлага на Народното събрание да приеме промени в Закона за здравното осигуряване. Предложенията са основна част от визията на кабинета за реформа в сферата на здравеопазването.
Те са обусловени от необходимостта от създаване на правила за повишаване качеството на медицинското обслужване, на контрола върху медицинските дейности и по-рационално използване на средствата на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).
"Едните промени са свързани с нови различни, работещи механизми, за контрол върху резултата от лечението. Това е свързано с цялостната ни философия, че всъщност системата трябва да бъде пренасочена от плащане за дейност, към плащане на резултата”. Това обясни министърът на здравеопазването Петър Москов след днешното заседание на Министерски съвет.
Той заяви, че втората група мерки касаят лекарствената политика, като са заложени поредица от механизми, които могат да дадат лостове на държавата на НЗОК, да договарят по добри, за пациентите и ползвателите на лекарствени средства за по-добри медикаменти.
"Третата група промени свързани със здравното осигуряване са свързани с повишаване на справедливостта на плащане на здравно осигурителни вноски, възстановяване на справедливостта на здравно осигурителният модел и повишаване на събираемостта. Тук е заложено по предложение на Министерски съвет – поетапно увеличаване – с 5% годишно. Тази година вноските, които държавата дава за групите граждани, които се осигуряват от държавата – до достигането адекватните нива на парите, които плащат самоосигуряващите се”, заяви министър Москов.
Сумата за възстановяване на здравноосигурителните права, не просто остава, но тя има своята законова обосновка в промените в Закона за здравното осигуряване, уточни още Мостов.
"Ако говорим за философията на тези пакети, това всъщност е пресрещането на отсрещния отговор от страна на държавата и на констатациите на всичките ни европейски партньори”, каза министърът.
"Да увеличим размера на задължителната здравна осигурителна вноска с размери от началото на започването на задължителното здравно осигуряване. Българските граждани ще имат 6 месечен период, през който те ще могат да ползват сегашните законови норми. Тоест, за да се върнат в системата трябва да платят 3-годишните си здравни вноски. След изтичането на този период всеки един български гражданин, който е намерил за нужно да не се осигурява, при нужда от възстановяване на здравно осигурителните си права – ще дължи пълният размер на здравно осигурителните вноски от началото на създаване на здравно осигурителния модел”, каза още Петър Москов.
Освен това предлаганите промени връщат договорното начало при определянето на методиките за остойностяване и заплащане на медицинските дейности, обемите и цените на медицинските дейности, условията и реда за контрол по изпълнението на договорите между НЗОК и изпълнителите на медицинска помощ, както и по отношение на санкциите при неизпълнението им.
Тези отношения ще бъдат договаряни в Националния рамков договор (НРД) между НЗОК и Българския лекарски и Българския зъболекарски съюзи. Това ще засили участието на съсловните организации при определяне на качествените критерии за извършване на медицинските дейности и проследяване на резултата от лечението.
Възстановяват се и арбитражните комисии, които ще разглеждат становищата на проверените лица – изпълнители на медицинска помощ, в случай на констатирани нарушения на НРД.
Създава се правна регламентация за извършване на съвместни проверки от представители на държавата и съсловните организации за спазване на правилата за добра медицинска и добра фармацевтична практика, на утвърдените медицински стандарти и на Националния рамков договор. Освен това НЗОК се задължава да извършва проучване на удовлетвореността на пациентите от заплатените от нея здравни услуги. Според предлаганите промени, договор с изпълнител на медицинска помощ ще може да се прекратява при констатирана системна неудовлетовореност от страна на пациентите или при системно нарушаване на изискванията за качество на медицинската помощ.
Пакетът от медицински услуги, който заплаща НЗОК, се разделя на основен и допълнителен. Конкретните медицински дейности, които ще се включват в пакетите, ще се регламентират с наредба на министъра на здравеопазването, става още ясно от решението на Министерски съвет.
С предложените промени се предвижда от началото на 2016 г. да започне поетапно повишаване на размера на осигурителния доход, върху който държавата ще внася здравноосигурителните вноски, с 5 на сто годишно до достигане на минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица. В момента държавата плаща само половината от него, което създава условия за недофинансиране на системата и натрупване на дефицит и рефлектира върху качеството на оказването на медицинската помощ.
Като част от мерките за подобряване на събираемостта на здравноосигурителните приходи и повишаване на приходната част на бюджета на НЗОК, се предлага също лицата с прекъснати осигурителни права да ги възстановяват след заплащане на всички дължими здравноосигурителни вноски.
Държавата ще се ангажира с повече отговорности в управлението на НЗОК, поради което съставът на Надзорния съвет на Касата ще бъде увеличен с двама нейни представители. Надзорният орган вече ще определя и списъка на заболяванията, за чието домашно лечение НЗОК заплаща лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели. Към момента това е във функциите на министъра на здравеопазването. С новият ред ще се постигне по-голяма гъвкавост на процеса както от гледна точка на нуждите на пациентите, така и с оглед на бюджета на НЗОК.
С преходните и заключителните разпоредби на законопроекта се предлагат промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Заложените промени в областта предвиждат въвеждане на централизирано договаряне на различни видове отстъпки на лекарствени продукти между НЗОК и притежателите на разрешения за употреба или техни упълномощени представители с оглед намаляване на разходите на НЗОК.
Предвижда се задължително централизирано договаряне на отстъпки за лекарствени продукти, приложими за домашно лечение и при злокачествени и други заболявания в болничната помощ, за които стойността, заплащана от НЗОК, се изчислява чрез групиране, в което не участват лекарствени продукти на други притежатели на разрешение за употреба, както и тези с ново международно непатентно наименование, заплащани извън стойността на оказваната медицинска помощ. Такова договаряне ще се извършва и по отношение на лекарствените продукти, които НЗОК заплаща в изпълнение на национални програми със средства от бюджета на МЗ. Лекарствените продукти, за които не са договорени отстъпки, няма да се заплащат от НЗОК. Целта е да се създадат условия за постигане на баланс между финансовите възможности на Касата и на притежателите на разрешения за употреба на съответните лекарствени продукти.
С промените в закона се създава механизъм за договаряне на отстъпки при включване на лекарствени продукти в Позитивния лекарствен списък за лекарствени продукти, които увеличават разходите на НЗОК. Предвижда се въвеждане и на оценка на здравните технологии при включване в Позитивния лекарствен списък на иновативни лекарствени продукти, които изискват внимателен анализ на тяхната ефективност.
Създава се процедура за поддържане на реимбурсния статус на лекарствените продукти на период от три години. По този начин Националният съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти ще извършва периодична последваща оценка на лекарствен продукт, включен в Позитивния лекарствен списък, въз основа на доказателства за ефикасност, терапевтична ефективност, безопасност и анализ на фармако-икономически показатели. Лекарствените продукти, за които в процедурата по поддържане на реимбурсния статус се докаже липса на ефективност при тяхното прилагане, ще се изключват от Позитивния лекарствен списък, а притежателят на разрешение за употреба на съответния лекарствен продукт ще е задължен да възстанови на НЗОК средствата, които тя е заплатила за тяхното закупуване.
Водещи
-
Намаляваща луна: Какво се прави, а какво е забранено?
Вижте съветите на топ астролога Ивелина Пенчева
21.12 | 15:30
-
Засилени мерки за сигурност в цялата страна
Над 11 000 екипа ще са на терен и ще следят за нарушения и безредици
21.12 | 15:00
-
Обилен снеговалеж спря камионите през "Рожен" и "Превала"
Сняг вали в района на Пампорово, Рожен, Превала, Доспат и Змеица. В останалата част на региона...
21.12 | 14:00
Най-четени
-
Владимир Чуков за нападението в Магдебург: Това е чист терористичен акт
Обстановката в тази провинция на Германия силно се влоши по отношение на бежанците, коментира...
21.12 | 09:45