По-добри условия за личните лекари в селата 14.04 | 12:27
Нови наредби се готвят за 177 джипита в труднодостъпни и малки региони

Джипитата в 177 труднодостъпни и малки региони ще имат възможност да дежурят срещу допълнителното заплащане от НЗОК при по-леки условия.
Това ще стане с промени в Наредба 40 на МЗ, за които обяви министърът на здравеопазването д-р Стефан Константинов.
По-добрите условия се въвеждат, за да се осигури достъп до медицинска помощ на хората в по-малките и отдалечени райони настраната.
Допълнителното заплащане от 11 стотинки на пациент за осигуряването на непрекъснат достъп до медицински грижи беше въведен от МЗ в началото на тази година.
По последни данни 61% от джипитата, които са сключили договор с НЗОК осигуряват дежурствата за пациентите си. Те обаче се намират предимно в по-големите населени места.
По-малко е покритието с дежурни кабинети в по-малките общини. Там на места често има само по един лекар и няма как той да се групира с други колеги. Затова промените на МЗ ще улеснят условията за дежурства в 177 труднодостъпни общини.
За да лекуват след работно време и поне по 6 часа в почивните дни, джипитата от тези региони ще имат възможност да получават по 11 стотинки на пациент от НЗОК, без да регистрират групови практики. Те ще имат право на допълнителното финансиране и ако си направят график на дежурства с техни колеги от други индивидуални практики.
В тези случаи лекарите ще трябва да представят месечен график в РЗОК до 20 число на предходния месец.
С промените се запазват възможностите за дежурене по телефона за тези отдалечени места, както и за сключване на договор с друго лечебно заведение. То обаче не трябва да се намира на повече от 20 км. от практиката на общопрактикуващия лекар.
Водещи
-
Мария Бакалова спасява майка си от потопа в Бургас
04.10 | 13:00
-
Топ нумеролог: Чака ни напрегнат и хаотичен октомври
Вижте личната ви нумерологична прогноза според кабалиста Ели Маринова
04.10 | 12:20
-
Оглеждат състоянието на сградите в Елените и дали те са безопасни за обитаване
Областният кризисен щаб призовава гражданите да се въздържат от пътуване към засегнатия район
04.10 | 12:00
Най-четени
-
Тежка катастрофа на пътя между Лясковец и Елена, има жертва
Загинал е мъж на 24 години от село Драганово
04.10 | 11:00
-
ВОДНИЯТ АПОКАЛИПСИС: Започва разчистване, установяват се щетите
Бургас проверява разрешителни след потопа
04.10 | 08:58