Повече мъже се заразяват с ХИВ/СПИН у нас 01.12 | 18:24

Ниското ниво на разпространение на ХИВ у нас се дължи преди всичко на дейностите за превенция, насочени към уязвимите групи

От Елена Кирилова

Новоинфектираните със СПИН мъже в България са три пъти повече от новоинфектираните жени, сочат данни на Министерството на здравеопазването, цитирани от БТА.

139 са новите случаи, които са регистрирани от началото на тази година досега. От тях 108 са мъже. Броят на носителите на ХИВ/СПИН в България в момента наброява 1612 души, като най-много болни има в София, Пловдив и Пазарджик.

Статистиката показва, че повече от 70% от новорегистрираните са се заразили по сексуален път.

За лечението на всички тези хора здравното министерство отделя до 10 млн. лева годишно, обясни д-р Тонка Върлева, директор на програмата "Превенция и контрол на ХИВ/СПИН".

Тя подчерта, че нуждаещите се получават напълно безплатно лечение с антиретровирусна терапия. Според нея 60% от новорегистрираните случаи са открити благодарение на работата на кабинетите, в които човек може да се консултира и изследва за СПИН напълно анонимно безплатно.

Върлева разкри, че именно Източна Европа, както и Централна Азия, са районите, в които ХИВ/СПИН се разпространява най-бързо. Най-голям е процентът на заразените, които употребяват инжекционно наркотици. В Африка процесът на предаване на вируса е по-бавен, а там той се разпространява предимно по сексуален път.

Въпреки това общият брой на болните от СПИН в Африка е 20 млн. души, като този брой се е натрупал в рамките на 50 години.

По думите на Върлева страната ни се намира на кръстопътя на две епидемии. Тя обясни, че честотата на новодиагностицираните случаи с ХИВ на 100 000 души – средно за ЕС е 5,7 на 100 000 души, а в България е 2,2 на 100 000 души.

Ниското ниво на разпространение на ХИВ у нас се дължи преди всичко на дейностите за превенция, насочени към уязвимите групи.

Върлева разкри, че 9 % от новоинфектираните с ХИВ/СПИН тази година са хора, които дългосрочно са пребивавали в чужбина. Това се случва заради мобилността на хората.

Това, което е важно в момента, е започналите лечение да го продължат, заяви Върлева.

В България не са регистрирани случаи на заразени с ХИВ/СПИН в България в здравни заведения, при преливане на кръв и други дейности, както и няма случаи на заразен медицински персонал.

През 2012 г. няма и нито едно новородено дете, което да е инфектирано, въпреки регистрираните инфектирани бременни.

Най-уязвимата група за разпространението на ХИВ/СПИН у нас са младите роми. По Програмата за превенция и контрол на ХИВ/СПИН са достигнати 21 хил. лица. За целта се работи с 10 ромски неправителствени организации.

Във връзка със Световния ден за борба срещу СПИН (1 декември) днес в страната бяха проведени редица инициативи.

Най-четени