Полицай до спешния екип, където е имало нападения 10.12 | 12:02

Около това предложение се обединиха министърът на здравеопазването и от ромските общности

От Кремена Бедерева

Полицейски екипи да придружават линейките във всички райони,  в които е бил регистриран случай на нападение над медици. 

Около това предложение са се обединили министърът на  здравеопазването Петър Москов и представители на ромските  общности на среща, състояла се днес в Министерството на  здравеопазването.

Участници в срещата от ромски организации изявиха желание на медицинските екипи да сътрудничат роми медиатори.

Участници в срещата от ромски организации изявиха желание на медицинските екипи да сътрудничат роми медиатори. На срещата с министър Москов са присъствали основно организации, които  представят здравни и социални услуги в ромската общност. 

Идеята е съвместно с лекари от спешната помощ, регионалните  здравни инспекции и други партньори да влизаме в махалите и да  накараме ромите да имат уважение към лекарските екипи, посочи  представител на ромската организация "Свят без граници" - Стара  Загора.

Той отбеляза, че обикновено атаките към спешните екипи  се дължат на тяхно закъснение или липсата на адекватна грижа.  Министър Москов каза, че е постигнато разбирателство с  представителите на неправителствените ромски организации. Освен  конкретните мерки, които си поставяме пред себе си, ние се  обединихме около това, че качеството на Спешната помощ трябва да се подобрява - за това ще бъдат предвидени и структурни, и  финансови мерки, но нищо не може да оправдае каквото и да било  насилие върху работещите лекари, заяви Москов.

Той отбеляза, че медиаторската мрежа ще бъде развита като се използва капацитета на ромските общности. Кирил Василев, председател на Инициативен комитет  "Факултета" - София, посочи, че в най-големия ромски квартал би  трябвало да има постоянно дежурна линейка на разположение на  живеещите там. В екипа на тази линейка да има ромско участие  или поне шофьорът й да е ром, който познава квартала, предложи  Василев.

Представителите на Инициативния комитет "Факултета" заявиха, че не одобряват с екипите на Спешна помощ да идва и полиция.  Министърът обаче е прав, че където има много сигнали за  нападения и има хора, които нарочно разкарват линейките, за да  се гаврят с тях, то българските закони трябва да действат и  трябва да има и полиция, заяви Василев. Според него тъй като  няма подобни случаи в квартал "Факултета", полицейското  присъствие там е излишно.

От своя страна столичната лекарска колегия подкрепи позицията на здравния министър Петър Москов за насилието над медици. В декларация, изпратена до медиите, Управителният съвет на Столичната лекарска колегия заявява, че напълно се солидаризира с изявленията на министър Москов.

"Нещо повече, ние считаме, че проблемът е много по-широк и всеобхватен. Истината е, че той от една страна има своето развитие с повече от 10 годишна давност, от друга засяга всички колеги работещи в цялата доболнична и болнична здравна система. Никой не е пощаден от това зло”, се посочва в декларацията. Медиците считат, че инспирирането на идеята, че лекарите са убийци, крадци и т.н е било дело на политическите сили.

"Стигнахме до парадокс – да защитаваме министъра си (в годините претръпнахме от това, че според всички министри сме виновни за всичко) от преднамерените и неоснователни политически нападки, от невчесаните мисли на най-различни "защитници” на човешките права, от хора които не правят разлика между форма и съдържание. Не случайно във фокуса се оказаха колегите ни от Спешна медицинска помощ.

В целия свят те са предпазната мрежа и спойката между различните части на здравната система и в целият свят тяхното достойнство, условия за работа и растеж, доходи и т.н са оценени най-високо. Те са първите, които еднолично влизат в контакт с пациента. От техните действия в много случаи пряко зависи здравето и живота на болните, но те на първо място търпят злобата, безнаказаността, липсата на държавност и правосъдие от българите. И не е случайно, че в тези общности, където това е изведено до начин на живот, се случват най-често тези инциденти. Над това трябва да се замислят т.н "правозащитници”, защото те никога няма да станат правдозащитници”, са казва още в декларацията, изпратена до медиите

Водещи

Най-четени