Половината българи никога не са дарявали кръв 25.06 | 14:50
90% от хората, които са подходящи за кръводаряване, не го правят

В страната ни доброволното кръводаряване не е достатъчно. Високата степен на катастрофи в страната създава кризисни ситуации и остра липса на кръв и кръвни продукти, особено през лятото. Това е една от констатациите, които бяха направени от Българския алианс за кръводаряване и Националния център по трансфузионна хематология на пресконференция в БТА.
Оказва се, че 90% от хората, които са подходящи за кръводаряване, не го правят. Това показват данни на Световната здравна организация. С едно кръводаряване може да бъдат спасени три живота, след като се отделят всички кръвни компоненти.
През идващия уикенд (29-30 юни) ще се проведе кръводарителска кампания по време на тунинг шоу, което ще се проведе в Интер Експо център. Идеята е любителите на високи скорости, които за съжаление по българските пътища често стават едни от нуждаещите се от кръв, да се включат в кръводарителската кампания, заяви Стилиан Славев от Tuning.bg.
Кръводаряването в Европа
Целта на повечето страни в Европа е до 2020 г. да достигнат до 100% доброволно кръводаряване, докато у нас целта е 24 промила на 1000 души. В Европа средният брой кръводарители варира между 6 и 67,6 на 1000 души. Най-високо е нивото на кръводаряване в Дания. За да покрива нуждите си от кръв, в една държава трябва да има средно по 20-25 донори на 1000 души.
Кръводаряването в България
В България, според официалните данни, кръводаряванията са 22 на 1000 души. Набираната кръв чрез доброволно кръводаряване обаче не е достатъчна.
Според данни от проучване, проведено през май 2013 г., 54% от хората у нас никога не са дарявали кръв. 25% са дарявали един или два пъти кръв, а други 10% от 3-5 пъти. 11% от всички могат да бъдат определени като регулярни кръводарители.
Какви са страховете от кръводаряване
Повечето от половината от анкетираните са склонни да даряват кръв безвъзмездно, 25% – срещу заплащане. От тези, които не искат да даряват кръв една част (24%) се притесняват от инфекция или от вероятността да развият някакви здравословни усложнения (22%). Повечето хора (40%) обаче не могат да даряват кръв заради здравословни проблеми.
Проучването показва също, че 47% от хората са наясно с недостига на кръв и кръвни продукти. Сред младите (от 18 до 34 години) кръводарителите са само 20%, но пък от тази възрастова група има най-много хора, склонни да дарят кръв безвъзмездно.
Решение на проблема
Според проф. Фани Мартинова, директор на Националния център по трансфузионна хематология, решението на проблема е в създаване на мобилни центрове с необходимо оборудване за кръводаряване, както и създаването на национален регистър на кръводарителите, а също и стандартизирана система за управление на кръводаряването.
Необходимо е също да бъде създаден национален план за действие и стратегически резерв от кръв за 5 дни в случай на нужда.
Водещи
-
Кадиров бе спасен след като започна да се дави в Егейско море
Спешна медицинска помощ на плажа
25.07 | 11:59
-
Концентрираният сок от цвекло може да понижи кръвното налягане при възрастни хора
В хода на работата учените сравниха ефектите на сока от цвекло върху 36 души на възраст 60-70...
25.07 | 11:45
-
Задълбочават се проблемите с питейната вода за Кюстендил и някои от селата
"Тежка авария на довеждащ водопровод при Южната индустриална част трети ден не е отстранена,...
25.07 | 11:30
-
Валерий Залужний предупреди, че войната на Русия срещу Украйна може да продължи до 2034 г. 2
Според генерала през 2024 г. Украйна навлиза в нова, коренно различна фаза на войната си с...
25.07 | 11:14
Най-четени
-
Православната църква отбелязва Успение на Света Аннa
Българите наричат празника Лятна света Анна. Той е разпространен в района на Западна България...
25.07 | 08:30
-
Днес ще бъде слънчево и отново горещо
Оранжев код за опасно време е обявен в цялата страна, с изключение на части от областите...
25.07 | 08:14
-
Темата за заплатите на младите лекари влиза в дневния ред на парламента
Протест на 28 юли
25.07 | 09:02