Пръстовият отпечатък ще е вход за цялата здравна система 13.10 | 20:30
Това не означава това, което гледаме в “От местопрестъплението“, заявиха от Министерството на здравеопазването
"Най-добре е пръстовият идентификатор да е вход за цялата здравна система", заяви зам.- здравният министър Ваньо Шарков дни след като идеята на здравното министерство - да се влиза с пръстов отпечатък в болници и аптеки, изненада всички.
"Пръстовият идентификатор ще се въведе в първото тримесечие на следваща година и ще обхване цялата здравна система, дори и личните лекари", обясни Шарков.
Така според него всеки пациент ще дава разрешение на НЗОК да харчи пари, които той е внесъл като здравни вноски и при посещение при джипито, при специалист, в аптека, лаборатория и болница.
"Пръстов отпечатък не означава това, което гледаме в "От местопрестъплението". Това означава идентификатор, който кодира 19- или 13-цифров код. И вместо да ме карате да помня 19 цифри, аз си нося тези цифри с мен", поясни зам.-министърът.
"Това е толкова просто и го има в толкова държави по света", допълни Шарков без да уточнява в кои. Според него устройствата за пръстовите отпечатъци не са скъпи и струват между 30 и 70 евро. В предишната версия на министър Москов устройствата струваха 20 лева.
В понеделник надзорният съвет на НЗОК подкрепи идеята за въвеждане на пръстови идентификатори на пациентите. Надзорниците решиха да се направи анализ по какъв начин може да се усъвършенства настоящата система с електронни четци за личните карти. От касата все още не могат да обяснят с подробности как ще става идентификацията - т.е. кой и как ще определи и раздаде кодове на всички граждани, дали информацията от тях ще е върху карти, с които ще става чекирането, кой ще плати картите.
Въпреки замисления модерен дигитален контрол пациентите ще продължат да носят на хартия медицинската документация - рецептурни книжки, рецепти, направления, тъй като електронната здравна карта, която трябваше вече да е факт, не е готова. И не е ясно кога ще е. А в нея би трябвало да се интегрира цялата информация за пациента.
От април касата въведе задължително чекиране с лична карта при влизане в болница.
От касата обявиха, че след въвеждането на чекирането с лични карти болниците са спестили общо около 10 млн. лева, но признават, че системата може да бъде заобиколена с копие на лична карта. В тази система от касата са инвестирали 50 000 лева, а болниците – 1.4 млн. лева за четци.
Водещи
-
Кузман Илиев: Дефицитът може да се окаже, че и за 2024 г. е по-висок, отколкото трябва
Ако дългосрочно имаш токсична икономическа среда и хазната ти е на червено, рано или късно,...
27.01 | 13:40
-
Фамилии се млатиха в Троян
27.01 | 13:30
-
Една атака е достатъчна да срине цялата европейска енергийна мрежа
Това твърдят учени в свое изследване
27.01 | 13:10
Най-четени
-
Тийнейджърки се налагаха в бургаски мол
На ВИДЕО се вижда, че охранителите не се намесват
27.01 | 09:00
-
11 области са в грипна епидемия от днес
Нови противоепидемични мерки са добавени в още три области в страната
27.01 | 08:30
-
Асен Василев: Няма никаква причина дефицитът в бюджета да мине минимума от 3% от БВП
По думите ум финансовото министерство трябва да даде много ясно обяснение защо според него ще...
27.01 | 10:00