Психолог обясни истинската природа на мързела 19.01 | 19:29

Нежеланието да се прави каквото и да било обаче може да възникне и на фона на заболяване

От iNews

Някои родители не позволяват на своите деца да решават самостоятелно дори най-простите проблеми. В резултат на това човек израства несамостоятелен и мързелив. Но понякога мързелът се появява и заради страха от провал и критика. Повече за това ни разказа Елена Дорошева, доцент в катедрата по сравнителна психология на Института по медицина и психология на Новосибирския държавен университет.

Една от основните причини за мързела е необходимостта да се върши работа, която не предизвиква интерес у човека, казва Дорошева пред Sib.fm. В този случай човек усилено ще се опитва да отлага изпълнението на задачите. Това поведение се нарича още прокрастинация или отлагане.

Друга причина за мързела е страхът от допускане на грешки и от това да бъдем критикувани от другите. А какъв е най-надеждният начин да не се допускат грешки? Да не правите нищо.

 Мързелът може да е предизвикан от банални причини като умора, липса на енергия. За да спести наличните ресурси, човек просто не прави нищо. Колкото по-зле се чувства, толкова по-малко задачи изпълнява. Според психолога, ако постоянно изразходвате енергия, без да я допълвате, мързелът ще се превърне в механизъм за самозащита от скучни и ужасни ситуации.

Навикът да мързелува може да се появи в човек още в детството, когато много неща за детето правят родителите му. В този случай най-важното е татковците и майките да не прекаляват, в противен случай с течение на времето хиперопедията ще превърне любимото дете в голям и закоравял мързеливец.

Почти всички от горепосочените причини за мързел са психологически по природа. Но нежеланието да се прави каквото и да било може да възникне и на фона на заболяване.

Водещи

Най-четени