Раждане със секцио - въпроси и отговори 24.08 | 16:42
Жените имат право на свободен избор, но трябва да са информирани, смятат акушер-гинеколозите
Свободният избор на секцио при раждане не бива да се премахва, но трябва да се прави с информираното съгласие на пациента. Това обясни доктор Любомир Дамянов, председател на Асоциацията на българските акушер-гинеколози.
У нас не може да се говори и за реална статистика, отбелязваща точно колко жени раждат с Цезарово сечение и колко по естествен път. Няма и ясна патология на бременността.
По думите на Дамянов между 20 и 25 на сто от всички бременни жени у нас раждат със секцио. Цезаризмът обаче е завишен на определени места в страната като "Майчин дом" в София, поради тяхната профилираност.
По думите му здравната култура на днешните пациенти е доста висока и освен това жената също има право на мнение по отношение на раждането на своето бебе. Важното според Дамянов е да няма риск за живота на пациента. Ако такъв съществува, решението дали да се направи Цезарово сечение остава единствено в ръцете на лекаря.
Преди дамите да обявят дали искат да родят по естествен път или със секцио, те трябва да бъдат запознати обстойно с анестезиологичния и хирургичния риск, който съществува при Цезаровото сечение, отбелязва доктор Виктор Новачков.
Това, което безпокои най-много родилките, е болката, която ще изпитат.
Важно е специалистът да се усети на време, ако нещо в състоянието на родилката не е наред, и бързо да вземе решение. Невинаги обаче лекарят може свободно да вземе подобно решение, обясни доктор Дамянов.
"Все още върви една тоталитарна система, която мачка лекарят, и той трябва да пита някакъв си "висшестоящ”, който често пъти няма никаква представа за нещата, няма никакъв интерес дали да се направи секцио. Едно такова забавяне не е в полза”, коментира той.
Председателят на Асоциацията на българските акушер-гинеколози обясни, че единици са лекарите, които насърчават жените да не раждат естествено, защото секциото предполага предварително планиране и отнема значително по-малко време. Той нарече "нищожни” случаите, в които лекарите предпочитат секциото само заради парите, които ще им бъдат заплатени.
Около 2-3% от жените, които раждат със секцио у нас сами избират да се подложат на тази оперативна интервенция. Множеството от тези дами живее в големите градове и е по-информирано по въпросите, свързани с бременността.
Дамянов и Новачков са категорични, че Цезаровото сечение не създава проблеми с адаптацията у развитието на новороденото.
По въпроса за станалото популярно напоследък раждане вкъщи, двамата обясниха, че тази практика е изключително рискова и не дава възможност за реанимация. Доктор Дамянов я описа като "налудна идея”.
Водещи
-
„Вдлъбнатина“ в магнитното поле на Земята (ВИДЕО)
„Дупка в небето“ обърква учените на НАСА
05.01 | 16:00
-
Космическите мистерии, разгадани през 2024 г.
05.01 | 15:31
-
Седмичен хороскоп
Вижте какво можете да очаквате от 6 до 12 януари и кои са щастливите ви числа
05.01 | 15:00
-
След тест с кръв, урина и коса Кирил Петков доказва, че не взема дрога
Изследването е проведено във ВМА
05.01 | 14:30
Най-четени
-
Слънцето се показва в неделя, идва затопляне
Максималните температури ще бъдат между 4° и 9°, в София - около 4°
05.01 | 08:57
-
Миролюба Бенатова: Очертава се пак да има избори, дори да има кабинет
Генка Шикерова: Големият отсъстващ за пореден път е Доган
05.01 | 12:00
-
Зимен Кръстовден е, ето какви са традциите
Вижте какви ястия се слагат на трапезата и как да ги приготвим на Попова Коледа
05.01 | 09:15
-
Една от акушерките от Сливен: Танцът е терапия за децата
Аз не съм направила нищо безотговорно, по-скоро съм се повлияла на емоция, да потанцувам с...
05.01 | 10:00