С пръстов отпечатък в аптеките най-рано след 2 години 21.02 | 12:16

Сега това ще струва прекалено скъпо, ще доведе и до проблеми в компютърните системи

От iNews.bg

Здравното министерство реши да отложи с поне 2 години въвеждането на пръстовите отпечатъци в аптеките, зъболекарските кабинети и всечки сектори в т.нар. извънболнична медицинска помощ. Ръководството на ведомството стартира процедура по отказ за въвеждането на системата през т.г. и отлагането й за 2019 г. Това съобщи служебният вицепремиер и здравен министър Илко Семерджиев.

"От становищата на заинтересованите от процеса органи и организации, а именно Българският лекарски съюз (БЛС), Българският зъболекарски съюз (БЗС), пациентски организации и организации на лечебни заведения, както и от становището на компетентната институция – НЗОК, става категорично ясно, че не е налице обективна възможност за въвеждането на пръстовия автентификатор в извънболничната помощ на този етап. Според НЗОК съществува сериозен риск от преждевременното въвеждане на автентификатора, тъй като прилагането му и в извънболничната помощ може да причини срив в сървърната част на регистрационната система на НЗОК, която понастоящем обслужва болничната помощ", обясни Семерджиев.

По изчисления на НЗОК при внедряване на регистрационната система в извънболничния сектор, включително аптеките, ще трябва да бъдат закупени още поне 25 – 30 хил. пръстови скенера и четци за машиночитаеми лични документи на обща стойност над 25 млн. лв. Ще бъдат нужни и средства за поддръжка на софтуер, интернет връзка и други. До момента софтуерът за обезпечаване на системата с "пръстова автентификация" е струвал на болничния сектор над 4 млн. в. и на НЗОК – 477 хил. лв.

В тази връзка НЗОК декларира пълна невъзможност за поемане на допълнително натоварване с подобен мащаб, както и липса на средства, техника и налични помещения за инсталирането й. Към настоящия момент изчислителната мощност на сървъра, осигуряващ работоспособността на регистрационната система, не е в състояние да поеме допълнителни натоварвания над тези, произтичащи от болничната помощ. При над 43 411 000 посещения при първичната и специализираната извънболнична помощ, денталната помощ и медико-диагностичната помощ за 2016 г., в сравнение с хоспитализациите през същата година, ще се достигне до 2 116 % увеличаване на "пръстовите автентификации".

"Сривът, за който спомена министърът, би причинил възникването на редица комуникационни проблеми, които биха били в ущърб основно на пациентите, тъй като ще затруднят достъпа им до медицинска помощ", обяви заместник-министърът на здравеопазването Любомир Гайдов. "По силата на Закона за здравето всеки български гражданин има право на достъпна медицинска помощ, която да отговаря на принципите на своевременност, достатъчност и качество. Гарантирането на правата на пациентите, в това число и на правото им на достъп до медицинска помощ, е ангажимент на държавата, поради което тя е отговорна да препятства всяка възможност за осуетяване на спазването им. Остава открит въпросът защо предходното ръководство на МЗ не е взело мерки за въвеждане на пръстовия автентификатор в извънболничната помощ в нормативно установения за това срок и защо е допуснало въвеждането му в болничната помощ със закъснение", коментира още Гайдов.

Водещи

Най-четени