Самотниците са по-податливи на диабет и рак 30.10 | 21:19

Самотата и социалното изолиране оказват много лошо влияние върху хранителните ни навици

От Лазар Тодоров

Ти си това, което ядеш, но това с кого го ядеш също има огромно значение. Нови проучвания показват, че да ядеш сам означава, че поглъщаш по-малко хранително и витаминозно ядене. Това се отнася в по-голяма степен за хората над 50, пише Huffington Post.

Самотата и социалното изолиране могат да окажат много лошо въздействие върху хранителните ни навици. Особено тези на по-възрастните.

Изследването започва още през 1993 година като проучва 25 000 души в Европа, които са между 40 и 80-годишни. Продължило повече от 20 години, изследването показва как начинът на хранене и социалният живот си взаимодействат и оказват влияние върху сериозни болести като диабета и рака.

Възрастните хора, които ядат сами поглъщат много по-малко зеленчуци и зелени храни, отколкото тези, които живеят с някого, а зеленчуците са изключително важни, тъй като могат да предпазят или намалят риска от широко разпространени заболявания като диабет, рак и болести на сърцето.

"Режимът на хранене на хората не е фиксиран, той се променя с времето. Още повече, здравословното ядене на човека е повлияно от неговата социална среда, включващи фактори като брак, приятелства и така нататък. Колкото по-възрастни стават хората, толкова по-нездравословно се хранят, а когато живеят сами, хранителният им режим често страда", посочва Аналин Конклин, социален изследовател.

В изследването дори се казва, че самотата уврежда толкова здравето, колкото да пушим 15 цигари на ден. А самотниците са по-податливи към депресии, деменция и лошо здравословно състояние.

Затова подобряването на социалния живот на възрастните хора може да подобри както тяхното физическо, така и тяхното психическо здраве.

Най-четени