Създадоха лекарство срещу смъртоносната треска ебола 22.08 | 14:48

Заболяването е изключително заразно и спасение от него нямаше

От Антония Михайлова

Американски военни медици за първи път постигнаха успех в създаването на ефективно лекарство срещу смъртоносната треска ебола – с коктейл антитела те успяха да излекуват треската при маймуни, при които вече се проявявали симптоми на болестта, се казва в статия, публикувана в Science Translational Medicine.

Вирусът на ебола е открит за първи път през 1976 г. в Заир (сега – Демократична република Конго). Той предизвиква при човека и маймуните остра хеморагична треска – поразяване на кръвоносните съдове, вътрешни кръвоизливи и температура.

Смъртността от това изключително заразно заболяване достига 90%, а ефективна ваксина или лекарство за борба с треската още няма. Последните огнища на ебола са регистрирани в Уганда – през май 2011 година в Уганда, където от ебола е починало 12-годишно момиче, и през лятото на 2012-а, когато от вируса умират 14 души.

Предишни изследвания показали, че в някои случаи моноклоналните антитела (особен клас сложни белтъчни молекули, които се използват от имунната система за опознаване и унищожение на врагове) може да доведат до излекуване на маймуни.

Джеймс Петит и колегите му от Института по изучаване на инфекциозните заболявания на Армията на САЩ (USAMRIID) по-рано разработили "коктейл" от три типа такива антитела, получил обозначението MB-003. Учените вече се били убедили, че това средство в 100% от случаите спасявало нечовекоподобни примати, ако те получат това средство до час след заразяването с вируса на ебола.

В нов експеримент с макак резус 43% от животните оздравели, след като приели MB-003. От момента на заразяването им били изминали между 104 и 120 часа и през това време те вече били развили всички симптоми на заболяването.

"Резултатите позволяват MB-003 да преодолее прага между статус на постинфекционно средство за профилактика и средство за лечение", казва Джин Олинджър, съавтор на изследването.

Учените отбелязват, че антителата унищожават не само вирусите, но и инфектираните клетки. Изследователите не са открили странични ефекти от лечението, допълва РИА Новости.

Водещи

Най-четени