У нас ДДС-то върху лекарствата е най-високо 04.07 | 12:32

Общият обем на лекарствения пазар у нас възлиза на около 2 млрд. лева

От Кремена Бедерева

Процесите, протичащи в областта на ценообразуването и реимбурсирането на лекарства трябва да бъдат преосмислени и ревизирани. Повече от два пъти за последните 10 години е намалял делът на средствата, заплащани от НЗОК за медикаменти.

Това стана ясно по време на семинар в Бургас, който преминава под надслова "Пациентите във фокуса на здравеопазването”, съобщава здравният портал hospital. Основна цел на събитието бе да бъдат дискутирани начините за разширяване и подобряване достъпа на пациентите до лекарства, ваксини и здравни услуги, както и изграждане на положително отношение към настоящите реформи, които са в полза на обществото.

Странна ни е в дъното на европейската класация по отношение нивото на заплащане на медикаменти от публични фондове – у нас 44% от средствата за лекарства са публични. Останалите 56% се поемат лично от пациента, показват още данните.

Ако през 2002 г. НЗОК е отделяла 38% от бюджета си за заплащане на лекарства, днес делът на тези средства е едва 17%.

България е страната с най-висок ДДС върху лекарствата – 20%. Средно в Европа този процент се движи между 5 и 6, а във Франция дори достига 2.1% за реимбурсираните медикаменти.

По изчисления на експертите общият обем на лекарствения пазар у нас възлиза на около 2 млрд. лева. 700 милиона от тях се заплащат основно от НЗОК, по-малка част се поемат от МЗ и някои общини, като 20 от тази сума отново се връща в държавния бюджет под формата на ДДС.

Представители на пациентските организации съобщиха, че продължават преговорите с финансовото министерство, в рамките, на които се търсят възможности за намаляване ставката на този данък за лекарствата и постигането на нива между 12 и 16%.

Водещи

Най-четени