У нас думата лекар стана синоним на имигрант 02.01 | 19:03

Над 7000 медици са напуснали страната, за да работят в чужбина

От Христина Рафаилова

Дълго отлаганите реформи в здравеопазването вече дават своите "горчиви плодове". Все по-голям глад за кадри се усеща в този сектор, информира bTV.  

Основната причина за недостиг на кадри в здравеопазването е имиграцията на лекарите. С цел да получават по-високо заплащане и по-добри условия на труд над 7000 медици са емигрирали в друга страна от ЕС, Швейцария и Канада. Това сочат данните на Българския лекарски съюз. 

Отливът на лекари се превръща в бич за отделни региони. В отделните населени места не може да бъде намерен нито един лекар от дадена специалност. 

Здравната ни система може и да куца, но IT секторът процъфтява от гледна точка на човешкия потенциал. Все повече специалисти в тази област искат да работят в България. 

Причината, разбира се, е във високите заплати. 

Нискоквалифицираната работна ръка обаче също се насочва в чужбина, тъй като заплащането е значително по-добро. 

Агенцията по заетостта напомня на българите, които искат да заминат в Западна Европа, преди да ползват платените услуги на частни трудови борси и посредници, да разгледат има ли интересна обява за тях в безплатния европейски интернет портал за наемане на работници в общността. Тук има стотици предложения.

"За Германия търсим 400 души, където предлагат пълен пакет. Не само заплата, ами и ангажимент за квартира и за езиков курс. Така че възможности има много", коментира Асен Ангелов.

От ведомството посочват, че гладът за специалисти и работна ръка може да бъде задоволен с пристигналите у нас бежанци. 

Според данните на НОИ у нас легално работят над 12 хиляди европейски граждани. Освен млади хора, в България на работа идват и мениджъри на много високи позиции, които прекарват в българските подразделения не повече от 3-4 години.

Водещи

Най-четени