Храните съюзници на дамите срещу рака на гърдата 04.02 | 14:22
Или още едно предимство на плодовете и зеленчуците

Включването на различни зеленчуци в диетата е свързано с намаляването на риска от определен тип рак на гърдата, сочи ново проучване, цитирано от Huffington Post.
За целите на изследването учените са анализирали консумацията на плодове и зеленчуци и развитието на рак на гърдата през годините. Благодарение на това вече е известно, че високият прием на зеленчуци намалява риска от точно определен тип рак на гърдата.
Учените са съставили списък със зеленчуците и няколко вида плодове, които са особено препоръчителни за дамите. Ето и кои са новите дамски суперхрани:
1. Броколи
Препоръчват се всички кръстоцветни зеленчуци, но най-вече броколи, защото са смятани за противоракови. Това се дължи на съединение, наречено сулфорафан, което помага на организма да се бори с разпространението на тумори чрез производството на специален ензим, потискащ туморите.
2. Чесън
Според Националния институт за рака чесънът помага не при един, а при няколко форми на заболяването. Така че похапвайте смело - полезно е!
3. Домати
Доматите са богати на антиоксиданта ликопен. Той пък е известен с това, че забавя растежа на клетките на рака на гърдата.
4. Боровинки, къпини, малини
Боровинките, къпините и малините също съдържат мощни антиоксиданти, главно антоцианини и елагова киселина. За тях е доказано, че намаляват вредата от свободните радикали на здравите клетки. В отделни изследвания се посочва, че също така забавят растежа и съкращават живота на клетките на рака на гърдата, както и на дебелото черво и рака на простатата.
5. Нар
Наровете са известни със своите противоракови свойства, благодарение на богатството си от противовъзпалителни антиоксиданти. Не само, че са невероятно вкусни, но и съдържат фотохимикал, който увеличава производството на хормони в тъканите на гърдата.
Водещи
-
Борислав Сарафов остава и.ф. главен прокурор
По думите му след шест месеца трябва да бъде избран нов и.ф. председател на ВАС на мястото на...
16.10 | 18:00
-
Василев: Съдът, прокуратурата и КПК са в ролята на трите маймунки – не чух, не видях, не разбрах
Съдът отказа да ме разпита, за да може делото срещу кмета на Варна Благомир Коцев да седи в...
16.10 | 17:20
-
Нетаняху: Войната в Газа не е приключила
До момента са върнати телата на едва девет от общо 28 мъртви заложници, които трябва да бъдат...
16.10 | 17:00
-
Изплащаните добавки към пенсиите към края на миналата година са 770 844 или със 144 повече в сравнение с края на 2023 г.
От общия брой на добавките с най-голям относителен дял са т. нар. „вдовишки добавки“ по чл. 84...
16.10 | 16:45
Най-четени
-
Ива Митева: Очаквах Слави Трифонов да напусне коалицията още вчера
Бившият председател на парламента не разбира поведението на ИТН и критикува грешките на...
16.10 | 12:43
-
bTV Media Group и Венета Райкова се разделят
Медията остава ангажирана с мисията да предлага актуално и развлекателно съдържание
16.10 | 11:15
-
Пеевски: Говорих с премиера. Каза, че до понеделник щели да решат какво ще правят
Предполагам, че Желязков изчаква Борисов. Всичко е в неговите ръце - той ще реши дали ще...
16.10 | 10:45