Хронично болни прекъсват лечението си, бавят им лекарствата 03.04 | 19:45

Необходимо е опростяване на процедурите, призоваха граждани

От Гергана Златкова

На шест месеца пациентите с хронично заболявания трябва да презаверят протоколите си за скъпоструващите лекарства.

Процедурата отнема един месец и за да не се прекъсва лечението, докторите съветват пациентите от рано да подготвят документите си. Въпреки това от началото на годината, пациенти остават повече от месец без лекарства.

"При някои пациенти прекъсването е повече от 1 месец. Получава се прекъсване от 2 месеца. Имаме такива сигнали. Лечението спира и губи своя смисъл”, коментира Боряна Ботева от Сдружение на болните от болестта на Бехтерев пред bTV.

От проблема страдат и хората с редки заболявания. Повечето от тях са от пациенти с Акромегалия- рядко заболяване, при което се образуват тумори в мозъка. При забавяне от една или две седмици образуванията могат да станат злокачествени.

"Тези лекарства варират от 1500 до към 8000 лева и един такъв пациент не може да отиде в аптеката и да си купи лекарства както аспирин, за да си поддържа лечението през тази седмица или две през което е станало забавянето”, заяви Анета Феодорова от Национален алианс на хора с редки заболявания.

В здравната каса казват, че спазват сроковете и нямат жалби от пациенти. Причината е, че по-често болните търсят помощ от пациентските организации.

"Може да се получи забавяне, когато документите от лечебно заведение не са изрядни и се налага някаква промяна и добавяне на изследване. Имаме график с национални консултанти и с консултанти на касата.

С някои правим месечно по 2-3 срещи, за да може броя пациенти по-бързо да се обработи”, обясни Нина Първанова от дирекция "Лекарствена политика" в НЗОК.

Пациентите обаче подозират, че със забавянето, касата пести пари. Те искат опростяване на процедурата и дори отпадане на одобрението от здравната каса.

Водещи

Най-четени