Цигарите причиняват генетични увреждания за минути 18.01 | 17:08

Канцерогенните химикали в тютюневия дим достигат максималните си стойности до половин час след пушене

От Георги Георгиев

Първите няколко дръпвания от цигарата могат да уредят гените ни в рамките на минути, сочи проучване на американски учени, цитирано от ABC Science.

Според изследователите ефектът от тютюневия дим е толкова бърз, че може да се сравнява с с инжектирането на субстанцията директно в кръвния поток.

Проучването, проведено в американския Национален институт по ракови заболявания, е първото по рода си, което демонстрира начина, по който опасните химикали в тютюна причиняват ДНК увреждания, които впоследствие да доведат до рак.

В изследването били включени 12 доброволеца – активни пушачи. Учените изследвали кръвта им и проследили движението на полицикличните ароманти въглеводороди – клас съединения, срещащи се в тютюневия дим във фабриките, в които се изгарят въглищата и в храната, сготвена на барбекю.

Установено било, че въглеводородът фенантрен формира токсична субстанция, известна със способността си да предизвиква генетични мутации, водещи до рак. Изненадата на изследователите била голяма, когато се оказало, че максималните нива на канцерогенната химикал в кръвта достигнали върховите си стойности в рамките на 15 до 30 минути след пушене.

Изследванията са важни, тъй като хвърлят светлина върху действието на химикали, които са смятани за най-важният причинител на рак в цигарения дим и чиито ефект не се влияе от въздействието на други причинители като замърсяването или нездравословното хранене, споделят учените.

Статистиката сочи, че ракът на гърлото убива средно 3000 души по света всеки ден. Около 90% от тази смъртност е причинена от цигарите.

Водещи

Най-четени