90 000 дръвчета са залесени в четири природни парка 27.07 | 11:33

Пролетното залесяване е в рамките на проект за възстановяване на горските местообитания

От Диана Цветкова

Близо 90 000 дръвчета са засадени по време на пролетното залесяване в четири природни парка – Врачански Балкан, Българка, Сините Камъни и Витоша, съобщиха от WWF.

Те са изцяло местни видове, като целта е възстановяването на горските местообитания в парковете, които са защитени зони от Европейската екологична мрежа Натура 2000.

Пролетното залесяване се извършва в рамките на проект "Опазване и възстановяване на 11 типа природни местообитания край реки и влажни зони в десет защитени зони в българските гори", реализиран от Изпълнителната агенция по горите (ИАГ), десет природни парка и WWF.

Тази година на територията на природния парк Врачански Балкан са залесени 2500 фиданки от вида черна топола и бяла върба на площ от 23 дка. През следващата година ще бъдат залесени още 330 фиданки от вида черна елша.

На обща площ от 106 дка в природния парк Българка са залесени 53 800 фиданки от видовете черна елша, върба и планински ясен, за да бъдат възстановени крайречни гори. За възстановяване на склоновите гори са използвани дървесните видове бук, зимен дъб, явор и сребролистна липа. През последните седмици вече се извърши първото отглеждане на новите

насаждения, като до края на годината предстоят още две.

В рамките на проекта, в Сините камъни, върху площ от три декара в при язовир Асеновец, са залесени 750 броя бели върби. Освен това, в местността Даулите тази година са залесени и 16 декара с 3 000 броя явор и 8 000 броя бук. По договор тази година трябва да се направят три отглеждания - през юни, юли и септември, като досега са реализирани първите две.

На обща площ от около 100 дка на територията на Природен парк Витоша са залесени 19 722 броя клекови фиданки. Лесовъдските мероприятия са проведени от южната страна на парка, в землището на село Чуйпетлово, като целта е възстановяване на т. н. мочурни гори.

Донор на проекта "Опазване и възстановяване на 11 типа природни местообитания край реки и влажни зони в десет защитени зони в българските гори е програма LIFE+, която е финансов инструмент за околна среда на Европейския съюз.

Продължителността на проекта е от януари 2010 г. до юни 2014 г. Общата стойност е 1

236 834 евро, като 615 199 евро са съфинансиране от ЕС.

Очаква се чрез програмата да се постигне премахване на чужди дървесни видове на обща площ от 76.5 хектара, възстановяване на 80 хектара природни местообитания чрез залесяване

с местни видове и храсти и 1,4 хектара с характерни растителни видове.

В проекта е заложено също така опазването на чувствителни местообитания чрез поставяне на специализирани съоръжения като огради, скари, мостчета и туристически кътове на обща площ от 240,6 хектара с цел ограничаване на човешкото въздействие. Предвидено е и почистване на площ от 97,5 хектара.