БСК: Цари пълен хаос в определянето на такса смет 23.10 | 13:03
Таксата за битови отпадъци е незаконна и противоконституционна, твърди Божидар Данев
Определянето на таксата за битови отпадъци въз основа на данъчните оценки и стойността на активите е незаконно и противоконституционно. Това каза председателят на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев.
"С определянето на таксата по този начин няма никакъв икономически стимул за разделно събиране, което е срутено като политика в страната", смята Данев.
По думите на шефа на БСК всички количества отпадъци вече се измерват и това, което досега твърдяха общините, а именно - че не се измерват, не е вярно. "Количествата отпадъци не само се измерват, но и се отчитат в Националния статистически институт (НСИ). Данните оттам показват, че цари пълен хаос в събирането и отчитането на таксите", подчерта Божидар Данев.
Той даде пример с община Лом, в която е отчетено, че един жител на година изхвърля 7 кг отпадъци, а в черноморските общини като Балчик и Несебър един жител изхвърля над 200 кг боклук.
Според данните на НСИ някои общини продължават да лъжат, заяви Данев. Според него не може разходите за фирмите на едно лице да бъдат от 8 до 10 хил. лв., тъй като битовият отпадък се определя от хората, а не от производството.
"Ефектите от тази некоректна такса водят до липсата на стимул за ефективно оползотворяване и намаляване на количествата на отпадъците, водят и до нереална отчетност на фирмено, общинско и национално ниво, до невъзможност за надеждно прогнозиране на количествата за целите на проектирането на съоръженията за третиране на отпадъци и води до това стойността на услугата да е откъсната от реалните разходи", коментира председателят на БСК.
БСК призова за категорична редакция на Закона за местните данъци и такси. Става дума за отпадане на квази - таксата "чистота на обществените територии" и покриване на разходите за сметка на бюджетите на общините. От БСК настояха още за промяна на всички общински наредби, свързани с определяне на таксата за битови отпадъци и призоваха бизнесът да атакува по съдебен ред приетите за 2013 г. общински наредби и незаконно формираните такси.
Според БСК има десетки начини за измерване на количествата отпадъци. Един от тях е количествата да се измерват на съответните жилища или чрез маркирани торбички. Най-разпространената практика в другите страни за определянето на такса смет е т. нар. апартаментна такса. За определянето ѝ трябва да има три параметъра – да са знае количеството отпадъци, което се събира и депонира; да се знаят разходите за това; да има регистрирано адресно население, постоянно живущо в конкретното населено място.
България е единствената европейска страна, в която такса смет се определя по данъчните оценки и по стойността на имотите, завърши Божидар Данев.
Водещи
-
Демерджиев: МВР бездействаше за вота
Всичко видяно остана без последствия, подчерта той
24.11 | 11:00
-
Тежка катастрофа между два тира запуши АМ "Марица"
На мястото на инцидента има полиция и пожарна
24.11 | 10:40
-
Всички зеленчуци поскъпват на борсите у нас
Индексът на тържищните цени, който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро...
24.11 | 10:20
Най-четени
-
Леко затопляне в неделя: Между 5° и 10° в цялата страна
През първите дни от новата седмица минималните температури ще бъдат между минус 5°С и 0°С
24.11 | 09:00
-
Интензивен трафик на камиони и тирове по границите с Румъния и Турция
На границата с Гърция трафикът е нормален
24.11 | 09:45